„Lidé se nebojí. Přijdou, až když kašlou krev.“ Nový program má odhalit rakovinu včas

Do nového programu včasného odhalení nádorů plic by se od příštího roku mohli přihlašovat lidé, kteří jsou touto nemocí nejvíce ohroženi. Podle expertů by se měl program zaměřit hlavně na lidi od 55 do 74 let, kteří vykouří alespoň krabičku cigaret denně. U nich by měli lékaři zachytit případný nádor včas, a zvýšit tak podíl pacientů, u kterých lze nádor odstranit, ze současných 15 procent na 50 procent.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PA Autor: Jonathan Brady

Do chystaného programu by se kromě současných kuřáků mohli zapojit i ti bývalí. Podmínkou pro účast by byla podle Martiny Vašákové z České pneumologické a ftizeologické společnosti ochota docházet na vyšetření a u současných kuřáků také ochota přestat kouřit.

Předpokládaní účastníci by měli být lidé, kteří vykouří nebo vykouřili minimálně krabičku cigaret denně po dobu aspoň dvaceti let.

Projekt by spočíval především v preventivních vyšetřeních, na která by zájemce poslal praktický nebo plicní lékař, uvedl Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

„To se může dít už teď, ale samozřejmě to nemá charakter cíleného vychytávání. Screening, který bude podporovaný i nějakou mediální kampaní a guidliny (pokyny) u lékařů, začne cíleně lidi zvát a cíleně je vychytávat,“ upozornil Dušek. Program, který doporučila Evropská respirační společnost, by mohl podle něj cílit až na půl milionu lidí.

Video Události
video

Události: Nový screeningový program má včas zachytit nádory plic

Lidé nepřikládají příznakům velkou váhu 

O tom, zda program příští rok začne, rozhodnou ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny na podzim. Pokud program schválí, bude muset trvat minimálně pět let. „Plán podporují účastníci všech jednání, nikde jsem je neslyšel mluvit nějak kriticky,“ dodal Dušek. V případě, že se program osvědčí, zařadí se mezi běžné metody preventivních vyšetření plic.

V Česku ročně onemocní rakovinou plic téměř 7000 lidí, z toho 90 procent kvůli aktivnímu nebo pasivnímu kouření. Nejlepší prevencí je proto podle Vašákové nekouřit. „V současné době je mírný trend poklesu kuřáků v populaci, ale stále je to jedna třetina České republiky,“ uvedla.

Podle ní je důvodem pozdního odhalení rakoviny plic hlavně to, že lidé nepřikládají příznakům velkou váhu a často si myslí, že se jedná o méně závažné onemocnění.

„Lidé se nebojí. Když dotyčný kouří a kašle, tak mu to přijde zcela normální. Když se charakter kašle změní, dotyčný začne vykašlávat hlen nebo krev nebo začne mít bolestivé metastáze, teprve pak přijde. Ale to už je samozřejmě velmi pokročilé stadium onemocnění,“ dodala Vašáková.

Rakovina plic se diagnostikuje až příliš pozdě

Podle ní je rakovina plic u více než 80 procent pacientů diagnostikována pozdě, tedy ve třetím nebo čtvrtém stadiu. Aby se mohla nemoc úspěšně léčit, je potřeba nemoc odhalit v prvním nebo druhém stadiu. Asi 5500 lidí kvůli nemoci zemře, 85 procent z nich jen proto, že se u nich onemocnění nepodaří odhalit včas.

V současné době existují v Česku již podobné programy například na odhalení rakoviny konečníku či prsu. Program na odhalení rakoviny plic by měl být dalším z nich.