Ukončené vyšetřování úniků z policejních spisů: 29 obviněných včetně elitních detektivů

Po víc než třech letech ukončili kriminalisté vyšetřování rozsáhlé kauzy úniků z policejních spisů. Policie nakonec obvinila 29 lidí včetně několika bývalých elitních detektivů a podnikatelů. Informaci o ukončení vyšetřování ČT potvrdil státní zástupce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Většina z obviněných se podle policie provinila neoprávněnou manipulací s informacemi z trestních řízení, nezákonným přístupem k policejním databázím nebo zneužitím pravomoci úřední osoby.

„Vyšetřování bylo ukončeno a začal proces seznamování obviněných se spisem. Předpokládám, že spis bude s návrhem rozhodnutí od policejního orgánu předložen státnímu zástupci v září,“ sdělil státní zástupce Petr Šereda.

Policie skupinu zadržela a obvinila v květnu 2017. Kvůli únikům ze spisů bylo tehdy obviněno 18 lidí například včetně bývalého policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michala Ratajského nebo podnikatele Samana El-Talabaniho. Mezi obviněnými byl i šéf skupiny Kajot Radim Jüttner nebo majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák, který byl dříve členem hnutí ANO.

Žalobce se ale v prosinci 2017 rozhodl podmíněně zastavit trestní stíhání dvou lidí a Rusňák byl jedním z nich. Trestní stíhání lze podmíněně zastavit, pokud jde o přečin s trestní sazbou do pěti let, obviněný se dozná a uhradí vzniklou škodu. Rusňák tak tehdy podle Šeredy dostal zkušební dobu a současně musel zaplatit adekvátní částky určené na pomoc obětem trestné činnosti.

U 16 lidí trestní stíhání pokračovalo. Následně byl počet obviněných rozšířen na celkových 29 lidí, kteří mají být v kauze zapleteni. Případ vyšetřují detektivové z Národní protidrogové centrály, aby nenastal případ, že by policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vyšetřovali kauzy kolem vlastních kolegů.