Česko čeká v dalších týdnech teplotní sestup

Po příští čtyři týdny budou v Česku panovat teploty průměrné pro dané období. V průběhu období se postupně budou pohybovat od vyšších, které k nám přijdou v nadcházejícím týdnu, až po nejchladnější dny na přelomu ledna a února. Dlouhodobý výhled přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Minimální noční teploty v příštím týdnu se budou pohybovat většinou od jednoho stupně nad nulou do minus čtyř stupňů. Nejvyšší denní teploty od jednoho do šesti stupňů Celsia. Na horách při inverzi a uprostřed týdne může být i osm stupňů nad bodem mrazu. S koncem týdne se ale ochladí a maxima na horách klesnou na minus jeden stupeň Celsia.

„Relativně nejchladnějším by měl být týden od 27. ledna do 2. února s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot kolem -4 °C a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem +1 °C,“ uvedli meteorologové.

Srážkově bude období do začátku února průměrné až podprůměrné. Týdenní úhrny se budou pohybovat zpočátku kolem tří milimetrů, postupně kolem osmi milimetrů.

Nejchladnější byl v období od 13. ledna do 9. února rok 1963, kdy nejnižší průměrná teplota spadla na minus 9,5 stupně Celsia. Naopak v roce 2002 byl průměr plus 3,8 stupně, což je dosud nejvíce.