Díky prevenci klesl v Česku počet úmrtí na rakovinu konečníku či tlustého střeva o třetinu

Úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku se u nás za posledních deset let snížila zhruba o třetinu. O necelou pětinu pak klesl i počet nově odhalených nádorů. Podle odborníků je to díky pravidelnému vyšetřování lidí nad 50 let, které bylo v Česku zavedeno téměř před 20 lety.

Video Události
video

Události: Díky prevenci umírá v Česku méně lidí na rakovinu tlustého střeva

V současné době praktičtí lékaři a gynekologové testují pacienty mezi 50 a 54 lety jednou ročně na skryté krvácení do stolice. Lidé starší 55 let pak jsou testováni jednou za dva roky nebo mohou jednou za deset let podstoupit vyšetření kolonoskopií.

Více než třetina jich odhalí nějaký nález, nejčastěji adenomový polyp. Tyto nezhoubné výrůstky, které se ale mohou rozvinout v nádor, byly za 13 let odhaleny u více než 113 tisíc lidí. Kolonoskopii podstoupilo asi 310 tisíc osob. Samotný kolorektální karcinom pak lékaři v roce 2016 objevili u 7600 pacientů a 3600 lidí zemřelo.

Léčba nádoru, pokud je odhalen včas, je až 90procentní. U později objevených nádorů se však úspěšnost rapidně snižuje, pět let od diagnózy pozdního stádia přežije jen asi 13 procent nemocných.

„Populační data dokládají, že screeningový program přispívá také k redukci počtu nových onemocnění. Tedy předchází samotnému vzniku nádoru. Během posledních deseti let poklesl počet nově diagnostikovaných onemocnění o 17 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pojištovny zvou na vyšetření dopisem, zvažuje se i on-line varianta 

Lidi, kteří nechodí pravidelně k praktickému lékaři, zvou od roku 2014 zdravotní pojišťovny na preventivní vyšetření dopisem. Za čtyři roky jich rozeslaly více než 4,6 milionu. Na první pozvánku reaguje asi pětina lidí, na druhou pak pětina z těch, kteří jsou osloveni znovu. Potom ale úspěšnost zásadně klesá, proto se teď zvažují i jiné formy pozvánek: možná je i on-line varianta včetně mobilní aplikace.

„Je-li provedený test na krvácení do stolice pozitivní, musí po něm následovat kolonoskopie. Neprovedení kolonoskopie v takové situaci, například z důvodu, že ji klient screeningu odmítne, ohrožuje jeho život,“ varoval ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral.

Navíc nejsou testy úplně spolehlivé, asi 40 procent z nich je falešně negativní. Proto se podle něj musí pravidelně opakovat, případně je lepší rovnou podstoupit kolonoskopii. Podrobnosti o screeningu a vyšetření jsou na webu Kolorektum.cz.