Vláda našla peníze na platy v sociálních službách. Složí se na ně ministerstva práce a financí

Miliardu korun na platy v sociálních službách pošlou krajům půl na půl ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstvo financí. Dohodly se na tom ministryně Jana Maláčová (ČSSD), Alena Schillerová (za ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Regiony dostanou dále peníze z evropských fondů, k dispozici je 1,5 miliardy korun na tři roky. Ministerstvo práce na vybrané sociální služby poskytne ještě 447 milionů. Kraje požadovaly na sociální služby dvě miliardy.

Video Studio ČT24
video

Jana Maláčová (ČSSD) a Alena Schillerová (za ANO) si rozdělí náklady na platy v sociálních službách

„Podařilo se nám zajistit 200 milionů na financování sociální práce na obcích, 166 milionů pro ohrožené děti na obcích a 81 milionů pro výpadek v sociálních službách v rámci takzvaných nadregionálních sociálních služeb. Jedná se zejména o pomoc lidem s autismem a roztroušenou sklerózou,“ uvedla Maláčová předtím, než spolu se Schillerovou budou o dohodě informovat sněmovnu.

Ředitel odboru sociálních služeb MPSV David Pospíšil řekl v pořadu 90' ČT24, že kraji požadované dvě miliardy korun byly souhrnem více požadavků. „Je tam část, která se týká zvláštních příplatků za směnnost, výpadek je ve výši zhruba 630 milionů korun, pak je tam navýšení platů – zbývající dvě procenta – a to je zhruba 300 milionů korun. Pak jsou tam individuální projekty a to je zbývající 1,5 miliardy,“ vyčíslil.

Opoziční poslanci dohodu vesměs ocenili, poukazovali ale také na to, že bez jejich tlaku by možná uzavřena nebyla. „Velmi pravděpodobně bude situace zachráněna,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V reakci na dikci proslovu Maláčové na plénu podobně jako Jan Bauer (ODS) uvedl, že očekával omluvu poskytovatelům sociálních služeb, jejich klientům i krajům, že proces trval tak dlouho. Bauer pokládá formu, jakou se peníze shání, za nedůstojnou a nepřijatelnou.

Pirátka Olga Richterová podotkla, že jí debaty obou ministryň o zdroji peněz připomínaly koňský trh. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) označila cestu k dohodě za „skutečně nedůstojnou“. Ocenila však, „že se boje, které panovaly mezi ministerstvy, podařilo vyřešit“.

Mračková Vildumetzová dohodu uvítala. Doufá, že miliarda na platy bude v co nejkratší době administrativně vyřízena. „Jsem ráda, že ministryně práce a sociálních věcí přislíbila, že krajům pomůže z hlediska podání a hodnocení žádostí,“ řekla k evropským fondům. V jednotlivých regionech podle ní dotační projekty končí a chybějící peníze bude třeba nahradit.  

Kraje mají dostat peníze v srpnu

První peníze by kraje měly dostat počátkem srpna. Návrh na uvolnění financí projedná vláda 17. června, ministerstvo práce pak vypíše dotační programy. „Pokud rozhodneme na vládě 17. června, tak kraje obdrží finanční prostředky na začátku srpna v nejkratší možné lhůtě. Za ministerstvo práce a sociálních věcí, a myslím, že i za ministerstvo financí, maximálně zrychlíme celý proces,“ uvedla Maláčová. 

Komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová ale poukazovala na to, že proces přidělování evropských peněz trvá čtyři až pět měsíců, přičemž regiony je potřebují hned. Maláčová uvedla, že počítá se zkrácením této doby na dva měsíce.

Video 90’ ČT24 - Končí spor o peníze na sociální služby?
video

90’ ČT24: Končí spor o peníze na sociální služby?

Také předsedkyně Asociace krajů, která je zároveň hejtmankou Karlovarského kraje, ujistila, že kraje udělají vše pro to, aby přidělení peněz samotným poskytovatelům sociálních služeb co nejdříve zajistily. „Jsem přesvědčena, že všichni hejtmani rádi svolají mimořádná zastupitelstva,“ podotkla Mračková Vildumetzová.

O tom, že se opravdu vše včas podaří, však zapochyboval prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký. „Já jsem si telefonicky v několika krajích ověřil to, co bylo komunikováno už předtím: Že se to nedá stihnout, že návaznost není možná, že peníze z pokračování individuálních projektů přijdou až začátkem roku 2020,“ varoval v 90' ČT24 s tím, že schvalovací proces je zkrátka příliš dlouhý. „Nemusí to trvat půl roku, ale nebude to trvat měsíc,“ dodal Horecký.

Podle Davida Pospíšila z MPSV ale existuje několik způsobů, jak vše urychlit. „Zapomíná se na jednu základní věc – že individuální projekty budou mít uznatelné náklady už od ledna 2019. To znamená, že když tam bude výpadek jednoho, dvou měsíců, kraj to financuje ze svého, ale dostane to refundováno,“ upozornil.

Horecký ale varoval, že předfinancování je pro kraje riskantní, protože se mohou objevit komplikace a vrácení peněz se zdrží. „Některé kraje avizovaly, že do toho rizika nebudou chtít jít,“ poznamenal.