Králíci při porážce nebyli dostatečně omráčení, jatkám hrozí milionová pokuta

Králíci z jatek Rabbit na Plzeňsku nebyli před porážkou dostatečně omráčeni, někteří tedy byli při vědomí. ČT to potvrdila Státní veterinární správa (SVS). Jatka tak podle ní porušila zákon na ochranu zvířat proti týrání. Řezníci navíc neměli potřebnou kvalifikaci. Jatkám hrozí pokuta až milion a půl.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Na problém upozornil spolek Nejíme zvířata, který koncem března zveřejnil na internetu video z jatek. Spolek teď chce, aby byl na všech tuzemských jatkách neustálý kamerový dohled.

„Na základě obdrženého podnětu skutečně proběhla na porážce v Plzeňském kraji kontrola Státní veterinární správy. Můžu potvrdit, že kontrola zjistila pochybení v kvalifikaci zaměstnanců, kteří králíky poráželi. Byl tam i problém při omračování a v následné porážce. Bylo zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ řekl ČT Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Zdeněk Jandejsek, generální ředitel společnosti Rabbit podle svých slov o kontrole neví. „O žádném správním řízení nic nevím. Možná je to správní řízení vedeno proti těm, kteří tam násilně vnikli, do zařízení, to by být mohlo, ale to, co se děje, to nemá smysl komentovat,“ řekl Jandejsek.

Se společností teď kvůli pochybení v kvalifikaci zaměstnanců veterinární správa vede správní řízení. Porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání musí ale řešit obec. „Legislativa je nastavena tak, že správní řízení za porušení tohoto zákona vede obec. Podali jsme tedy i podnět obci s rozšířenou působností, aby zahájila správní řízení. Z naší strany už správní řízení zahájeno bylo,“ doplnil Majer.

Jatkám dohromady hrozí pokuta až do výše milion a půl korun. „U správního řízení, které vedeme my, může být udělena pokuta ve výši až jeden milion korun. Co se týče porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, kde správní řízení vede obec, může být udělena pokuta až půl milionu korun,“ dodává Majer s tím, že uvedené částky jsou maximální výše, záleží podle něj na tom, jak bylo pochybení závažné. „Nemůžu teď říct, jestli to budou jednotky, desítky nebo stovky tisíc,“ doplnil Majer.

Na problém upozornil spolek Nejíme zvířata, který video s porážkou králíků uveřejnil na internetu a zároveň ho i poslal na SVS. „Video jsme poslali Státní veterinární správě, protože se nám zdálo, že na záběrech byli králíci po omráčení ještě živí. Po kontrole nám ze SVS napsali, že tam pracovali nekvalifikovaní zaměstnanci, kteří králíky podřezávali, a také že byla zvířata špatně omračována,“ řekl spoluzakladatel spolku Zvířata nejíme Lukáš Vincour.

Video bylo podle Vincoura prací širšího týmu, jak ale spolek záběry získal, nechce komentovat. „Dostaly se k nám záběry ze tří jatek, včetně králíků, a ve všech třech bylo nějaké porušení. Video jsme zveřejnili na sociálních sítích a spustili jsme s ním i kampaň Chci znát pravdu. V rámci ní chceme, aby byly zavedené kamerové systémy na všech jatkách. Základem je petice, která je nečekaně hodně úspěšná. Zatím máme zhruba třináct tisíc podpisů,“ uvedl Vincour. Až spolek vybere dvacet tisíc podpisů, chce jednat s poslanci o změně zákona.

„Připravujeme zákon, který by měl zajistit kamery na všech jatkách. Návrh snad předložíme do konce roku,“ doplnil Vincour.