Kauza pražského dopravního podniku vrcholí. Výběrová řízení jsem neovlivňoval, hájí se Dvořák

Obžalovaný někdejší šéf pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák při závěrečné řeči u soudu zdůraznil, že ve své funkci nikdy nezasahoval do výběrových řízení. Dle jeho slov se také státnímu zástupci nepodařilo prokázat, že by dopravnímu podniku vznikla nějaká škoda. Jenže obžaloba tvrdí, že DPP přišel kvůli zpronevěře, zjednávání výhod při zadávání zakázek a kvůli praní špinavých peněz nejméně o 457,5 milionu korun.

Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky DPP – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k lobbistovi Ivu Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets.

Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Dvořák, který vedl dopravní podnik v letech 2007 až 2011, údajně všechny tyto zakázky záměrně zmanipuloval a podle obžaloby k němu putovala část vyvedených peněz.

Bývalý manažer dopravního podniku, jemuž hrozí trest od pěti do deseti let vězení, u pražského městského soudu vinu odmítl. „Nestanovil jsem kritéria výběrového řízení, nevěnoval jsem se mu. Nikdy jsem žádným způsobem do tohoto výběrového řízení nevstupoval. Státní zástupce nepředložil žádný důkaz, že dopravnímu podniku vznikla škoda nebo že jízdenky od Neographu byly předražené,“ řekl.

Vypovězení smlouvy s předchozím dodavatelem jízdenek nebylo podle Dvořáka účelové, ale nutné, protože kontrakt obsahoval 22 neplatných dodatků, a pokračovat v něm by tak znamenalo rozpor se zákonem. „Smlouva patřila do balíku stovek smluv, které bylo potřeba vypovědět a přesoutěžit. Druhým důvodem k jejímu vypovězení byla špatná kvalita poskytovaných služeb,“ uvedl Dvořák.

V souvislosti s kauzou zkritizoval státního zástupce Adama Borgulu a zpochybnil motivaci a nezaujatost Nadačního fondu proti korupci (NFPK), který upozornil na případ údajně předražených jízdenek od Neographu.

Borgula podle Dvořáka zničil profesní i rodinné životy obviněných. „Osm let skákal a šlapal po lidech, i když už měl v ruce dokumenty, které ukazovaly, že šlo spíše o politický a mocenský boj než o trestní skutek,“ konstatoval manažer.

Je to Randákova msta, tvrdí Dvořák

Dvořák dále podotkl, že se dříve znal a stýkal se současným členem správní rady NFPK Karlem Randákem. Zprostředkovával mu prý schůzky s lobbisty, mimo jiné s podnikatelem Romanem Janouškem, když se Randák snažil udržet v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace. „Když se to nepodařilo, začal pan Randák svou životní vendetu proti všem, kdo byli spojeni s ODS. Není náhodou, že protikorupční fond má sídlo v domě mé exmanželky,“ řekl Dvořák.

Vedle Dvořáka a Rittiga čelí obžalobě dalších 15 lidí,  jde o zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či praní špinavých peněz.

Proti vzneseným obviněním se v úterý ohradil i někdejší ekonomický náměstek DPP Ivo Štika, podle nějž bylo cílem celé kauzy dostat před soud Rittiga a odsoudit ho. „S panem Rittigem mám společného pouze to, že se jmenuje stejným křestním jménem a že se chodím léčit do stejného zdravotnického zařízení jako jeho otec,“ poznamenal ekonom.

„Ani s vynaložením veškerých intelektuálních schopností jsem nedokázal pochopit, co mi státní zástupce klade za vinu. (…) Nevzal bych zpátky žádnou akci ani čin, který jsem v dopravním podniku učinil,“ dodal.

Podotkl, že nebyl v žádném vztahu s Neographem ani Cokeville Assets. Řekl také, že obtížně navazuje osobní vztahy, a že proto pokládá za absurdní předpoklad obžaloby, že se už ve zkušební době po nástupu do DPP dokázal domluvit s cizími lidmi na okrádání podniku.