Z poslanců ODS nikdo za Klausem mladším nepůjde, je si jist Stanjura

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nemá po sobotním vyloučení Václava Klause mladšího obavy, že by kvůli němu poslanecký klub občanských demokratů opouštěli další lidé. Klaus mladší v reakci na zrušení svého členství ČT řekl, že s řadou občanských demokratů plánuje v budoucnosti spolupracovat.

Video Otázky Václava Moravce
video

Stanjura v OVM: Štěpení ODS kvůli Klausovi mladšímu se nekoná

„Nemám žádné obavy, že by Václava Klause mladšího následovali další členové našeho poslaneckého klubu,“ prohlásil Stanjura v Otázkách Václava Moravce. „Klidně říkám, že se stane, že se rozejdou politické názory a politické cesty, jako se to stalo v tomto případě ODS a Václava Klause mladšího. Připadá mi to normální, nejsme první ani poslední. Jsem potřetí v Poslanecké sněmovně a v každém volebním období některá ze stran řešila podobné věci včetně mé strany. Jsem ale přesvědčen, že nám zůstane 24 poslanců,“ dodal.

Video Události
video

Události: Václav Klaus mladší by měl skončit i v čele sněmovního výboru

Stanjura si je jist, že členy svého poslaneckého klubu dobře zná. Také ví, co vedlo k usnesení klubu minulou středu, když Klause mladšího vyzval k odchodu, stejně tak dobře ví, co vedlo výkonnou radu ODS ke Klausovu vyloučení. To ale podle něj neznamená vnitrostranické štěpení a odchod dalších členů poslaneckého klubu z řad ODS.

Výkonná rada ODS v sobotu zrušila Václavu Klausovi mladšímu členství ve straně, čímž mu automaticky zaniklo i členství v poslaneckém klubu. „K ODS se nebudu vyjadřovat i z toho důvodu, že se spoustou těch lidí, nejen těch, kteří se mě zastali v poslední době, ale i s řadou dalších, v budoucnu určitě budu spolupracovat,“ řekl České televizi.

Václav Klaus mladší
Profil

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší, syn bývalého prezidenta Václava Klause, byl členem ODS od roku 2002, stranu opustil o sedm let později na protest proti tehdejšímu předsedovi Mirku Topolánkovi. Před třemi lety se opět stal členem. O rok později byl za ODS zvolen do Poslanecké sněmovny, ve které ho strana prosadila do pozice předsedy školského výboru.

Klaus mladší na otázku, jaké plánuje další politické kroky, řekl, že se chystá svolat tiskovou konferenci, kde je představí. Dotaz, zda hodlá založit nový politický subjekt, ale nechal bez komentáře.

Žádný vliv na voliče ODS?

Ve středu poté, co poslanecký klub vyzval Klause mladšího k opuštění řad poslanců ODS, se bývalý prezident a spoluzakladatel ODS Václav Klaus starší nechal slyšet, že musí vzniknout nová pravicová strana. Vedení ODS a její poslanci podle něj směřují k politické bezvýznamnosti.

Zbyněk Stanjura se ale Klausových slov nijak neobává. „Václav Klaus starší se s ODS rozešel v roce 2008, je to 11 let, žádná nová zpráva: Několikrát jsem slyšel, že podpoří vždy tu pravou, autentickou pravici, ať to byli Svobodní, Hlavu vzhůru, tak i Alternativa pro Česko. Především jsem slyšel i obdivná slova na Alternativu pro Německo, ale na naše voliče to vliv nemá,“ prohlásil Stanjura v Otázkách Václava Moravce.

Klaus mladší však v sobotním rozhovoru pro ČT naznačil, že by mohl v budoucnu cílit také na voliče ODS: „Nemyslím si, že všichni voliči, jak bývalí, tak i potenciální, jsou takoví euronadšenci, jako to oni prezentují. Myslím, že jsem hájil své voliče a budu je hájit dál,“ prohlásil.

Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka v pátečních Událostech, kometářích odhadl, že pokud Václav Klaus mladší založí nový politický subjekt, voličská klientela, na kterou by cílil, je už obsazená. „Tam už je SPD, KSČM, ANO. Čili v téhle části spektra už je obsazeno,“ míní komentátor.

Klaus mladší má skončit i v čele školského výboru

Stanjura také v Otázkách Václava Moravce řekl, že chce Klause mladšího požádat, aby rezignoval na funkci předsedy sněmovního školského výboru.  Chce mu na to dát jeden den. Výsledek ale předvídat nechce. Pokud by Klaus neodstoupil, občanští demokraté podle Stanjury nabídnou výboru jiného předsedu z řad svých poslanců. „Já bych uvítal dohodu a rezignaci,“ dodal Stanjura.

Otázky Václava Moravce 1. část (17. 3. 2019) 56.80 MB