Zastavení dotací se týká jen Agrofertu, ujistili ministři i Brusel. Česko o jejich proplacení ani nepožádá

Zastavení proplácení evropských dotací se týká pouze Agrofertu, a nikoli celého Česka. Po nejasnostech, které vyvolal středeční projev evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera, o tom ujistili jak zástupci české vlády, tak i Evropské komise. Ministerstvo financí zároveň uvedlo, že o proplacení dotací pro Agrofert ani nebude v Bruselu žádat.

Evropský parlament přijme ve čtvrtek usnesení k údajnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve vztahu ke skupině Agrofert a dotacím, které firma dostává. Ve středeční debatě zazněla od komisaře pro rozpočet slova o pozastavení dotací. 

„V době platnosti nového rozpočtového nařízení nebyly proplaceny žádné prostředky z evropských programů dotyčnému státu ani na projekty v tomto členském státu. Jinými slovy od 2. srpna zatím nedošlo k žádnému relevantnímu dění ve vztahu k aktuálnímu rozpočtu,“ řekl Günther Oettinger. Upozornil také na dopisy, které si s českou vládou vyměnil. „V dopisu jsme uvedli, že dokud nebude právní situace z našeho pohledu uspokojivá a nebude odstraněn konflikt zájmů, nemáme v úmyslu další prostředky poukázat,“ dodal.

Video Studio ČT24
video

Günther Oettinger: „Zaslali jsme vládě a jejímu předsedovi právní názor související s výkladem článku 61 a dostali od nich odpověď, kterou teď vyhodnocujeme.“

Zastaveny dotace pro Agrofert, ostatní je dostanou

Česká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ujistila, že se jeho slova týkala výhradně dotací pro Agrofert – nikoli pro celé Česko. „Dotace byly pozastaveny do vyjasnění problému pouze Agrofertu,“ uvedla Dostálová. Podobně porozuměla Oettingerovi i předchůdkyně Dostálové v úřadu Karla Šlechtová (za ANO). „Je to situace, která není úplně šťastná pro Česko, nicméně dotace pro celou Českou republiku by pozastaveny neměly být,“ podotkla.

Video Studio ČT24
video

Babiš: Je to záležitost českých europoslanců, kteří aktivně vystupují

Babiš: Je to záležitost českých europoslanců, kteří aktivně vystupují

Český premiér Andrej Babiš (ANO) komentoval dění v Evropském parlamentu, který řešil možný střet zájmů.

Martin Kupka: „Situace, pokud se s ní nevypořádá Andrej Babiš, je komplikovaná.“

David Ondráčka z TI: „Peníze by se musely vracet z rozpočtu, a potom by ministerstvo financí mělo soudně vymáhat po Agrofertu náhradu škody.“

Martina Dlabajová: „Rezoluce, která byla přijata, předjímá situaci, která ještě není dořešena.“

Ivan Bartoš: „Slovenský registr konečných vlastníků hovoří o tom, že Andrej Babiš je stále majitelem Agrofertu."

Kateřina Konečná: „Stanovisko komise neznáme.“

Radim Fiala: „Myslím, že se to nijak netýká ČR, netýká se to ani premiéra.“

Jiří Pospíšil: „Není to česká politická hra, to je účelové tvrzení Andreje Babiše.“

Stanislav Polčák: „Nám by se asi také nelíbilo, kdyby prostředky českých daňových poplatníků v rozporu s pravidly dostával miliardář z Chorvatska.“

Také podle ministerstva financí nehrozí, že by Evropská komise zastavila vyplácení dotací plošně. To Deníku N potvrdil i zdroj při Evropské komisi a informaci přinesla také agentura ČTK.

Samotný Agrofert podle svého mluvčího Karla Hanzelky zatím nemá vyčíslené dopady. „Také se musí ujasnit, o jaké dotace evropským úřadům jde a za jaké období,“ poznamenal. Již ve středu, kdy o pozastavení dotací hovořil komisař Oettinger, upozornil Hanzelka, že oficiálně zatím Agrofert nic neví a informace zatím měl jen z médií.

Podle mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Vladimíry Novákové dostávají ostatní příjemci kromě Agrofertu peníze standardním způsobem. „SZIF řešil se zástupci DG Agri (Generální ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova – součást Evropské komise) otázku výplaty prostředků za letošní třetí kvartál pro oblast investičních projektů a máme ujištění, že vše bude probíhat standardní cestou,“ sdělila.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Agrofert je bez dotací z EU

Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí zároveň oznámilo, že ani nebude zasílat do Bruselu žádosti o platby spojené s Agrofertem. Úřad upřesnil, že se rozhodnutí týká všech výdajů souvisejících s koncernem bez ohledu na datum. Zatím jde o jeden projekt spolufinancovaný z EU za zhruba 2,9 milionu korun. „My jsme na nic nečekali a začali jsme se tak chovat,“ uvedla ministryně Alena Schillerová (za ANO).

„Rozhodnutí MF dočasně nežádat o proplácení dotací pro Agrofert Evropskou komisi automaticky neznamená, že dotace pro tuto skupinu budou hrazeny ze státního rozpočtu,“ upozornil přitom mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Zároveň nemusí krok ministerstva znamenat úplné zastavení přísunu dotací Agrofertu. Jak mluvčí upozornil, různé programy mají různé řídicí orgány. „Ministerstvo financí nemůže pozastavit poskytování dotací z jednotlivých operačních programů,“ zdůraznil.

Státní zemědělský intervenenčí fond pak uvedl, že od 2. listopadu koncernu Agrofert ani žádný nový projekt z evropského Programu rozvoje venkova neproplatil.  Vyplácení evropských peněz totiž funguje tak, že dotace jdou v prvé řadě ze státních peněz a teprve dodatečně je EU administruje a zpětně proplácí státu.

Podle ministerstva jde o „předběžné a opatrnostní opatření“. „Toto opatření umožní Evropské komisi zajistit plynulé platby do České republiky za jakékoliv další výdaje. Tímto krokem se vyloučí ohrožení proplacení dalších žádostí. Toto opatření neznamená provedení finanční opravy,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Vláda projedná potíže s dotacemi a Agrofertem po víkendu

Sám Andrej Babiš ujistil, že ministerstva jsou ve spojení s Evropskou komisí. „Ministerstvo financí má jasnou informaci o zastavení dotací pro Agrofert,“ zdůraznil. Spor se podle něj týká výkladu nového znění evropské směrnice, která se věnuje střetu zájmů. „Je to nová věc a otázka na právníky. Jsme přesvědčeni, že se to vysvětlí,“ míní.

Zároveň odmítl, že by se problém týkal přímo jeho. „Já s tou společností nemám nic společného,“ uvedl. Že se Evropský parlament situací zabýval, označil za kampaň. Již ve středu kritizoval české europoslance, debatu považuje za jejich předvolební tah, ačkoli ji iniciovala frakce evropských Zelených, ve které žádný český zástupce není.

Situací kolem svého předsedy, jeho bývalé firmy a dotací pro ni se bude zabývat i česká vláda, ale nejspíše až v pondělí. „Ráno jsem mluvil s premiérem a on mě informoval, že v pondělí na vládě nám asi ministerstvo financí podá informaci,“ uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ujistil, že jako předseda menší koaliční strany považuje pozastavení plateb za vážnou věc. „Pro mě je samozřejmě klíčové, aby problémy Agrofertu neohrozily vyplácení pro celou Českou republiku,“ dodal.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Evropský parlament vyzval k zastavení dotací pro Agrofert

Opoziční politici využili nejnovější vývoj v Bruselu, resp. Štrasburku, kde Evropský parlament jednal, k novým výzvám, aby Babiš odstoupil. Premiérovy potíže podle jeho kritiků zdržují práci kabinetu. „Že se vláda musí věnovat těmto problémům a na druhé straně jí logicky nemůže zbývat čas na to, aby řešila závažnější problémy, jako je důchodová reforma, jako je zdravotnictví, jako jsou investice, je zjevné,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Poslankyně STAN Věra Kovářová pak vyzvala ke zveřejnění dopisů, které si posílaly Evropská komise a česká vláda. „Aby poslanci znali skutečný stav věcí,“ poznamenala.

Debata v Evropském parlamentu následovala poté, co si komisař Oettinger s českou vládou vyměnili dopisy o případném střetu zájmů českého premiéra. Komisař pro rozpočet upozornil na analýzu právní služby Evropské komise, podle které je Babiš podle nových unijních pravidel, která platí od srpna, ve střetu zájmů. Že je Agrofert, který mu v minulosti patřil, nyní ve svěřenském fondu, na situaci nic nemění, soudí Brusel.

Premiér Oettingerovi odpověděl, že otázka jeho údajného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů a že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu.