Senát vyzval Babiše k rezignaci do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Pro hlasovali i zástupci ČSSD

Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Usnesení podpořilo 59 ze 73 přítomných senátorů, a to včetně zástupců vládní ČSSD. Senátoři za ANO se hlasování zdrželi nebo byli proti. Sám Babiš se z jednání omluvil.

Video Události
video

Události: Senát vyzval Babiše k rezignaci

Politické napětí vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos. Výzvy opozice k rezignaci odmítl.

Senát: Účast Babiše ve vládě je nepřijatelná

„Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,“ stojí v usnesení. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět.

Horní komora své stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Premiér se z jednání Senátu omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. 

Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) se pozastavil nad tím, že premiérův syn pobýval v doprovodu zaměstnance Agrofertu, jehož byl Babiš vlastníkem, právě na Krymu „mimo radary českých tajných služeb“. Podotkl, že premiér opakovaně říkal, že je schopen za své děti položit život, a měl by tedy za ně být schopen položit i funkci předsedy vlády.

Video Záznam debaty senátorů o kauze Čapí hnízdo
video

Záznam debaty senátorů o kauze Čapí hnízdo

Na nedostupnost tohoto území pro českou policii či diplomaty poukázali také předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nebo bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska (Senátor 21).

Podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by hůře dostupná byla jen Severní Korea. Podle Tomáše Goláně (Senátor 21) se lze na Krym dostat jen s vědomím ruských tajných služeb, a pokud s nimi premiér spolupracuje, je vydíratelný a nedůvěryhodný.

„Pohybujeme se v polodiktátorském režimu,“ uvedl předseda lidoveckých senátorů Petr Šilar, podle něhož lidé bez dostatku pokory a studu „předvádějí v přímém přenosu, jak se vládne a manipuluje s mocí“.

Kuberu pobyt na Krymu šokoval 

„Musím říct, že jsem naprosto v šoku právě pro ten Krym,“ prohlásil i nový předseda horní komory Jaroslav Kubera (ODS). „Vysvětluju si to jenom tak, že se to týkalo toho Protopopova, který byl Rus, a proto on mu navrhl úklid syna na Krym. Protože Andrej Babiš při svých příjmech a možnostech samozřejmě měl mnohem lepší destinace,“ dodal.

Podle Kubery nechce Senát nic jiného, než aby do doby vyjasnění kauzy Čapí hnízdo nebyla zpochybněna bezpečnostní situace ČR i politická scéna. Podotkl, že přijaté usnesení Senátu se ani netýká aktuálního případu kolem Babišova syna Andreje, ale vztahuje se k celé kauze Čapí hnízdo. 

Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

„Usnesení je velmi málo ostré, není nijak pejorativní. Prostě nic jiného nechce, než aby do doby, než se v tom udělá jasno, nebyla zpochybněna jednak bezpečnostní situace ČR ve světě, jednak i politická scéna.“

Jaroslav Kubera

předseda Senátu

Senátoři ANO premiéra bránili 

Na obranu předsedy vlády se postavili především zástupci jeho hnutí. „Věříme tomu, že vyšetřování probíhá naprosto regulérně, naprosto nezávisle. Že je záležitost složitá a dejme tomu je protažená lhůta pro to vyšetřování, to je prostě objektivní realita,“ řekla novinářům předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová. Zuzana Baudyšová (za ANO) řekla, že v kauze hraje „smutnou a špatnou roli závist a nenávist“.

Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Ladislav Václavec (za ANO) poukazovali na to, že mnohá trestní řízení vůči veřejně činným osobám jsou zastavena. Čunek se pozastavil nad tím, že stíhání Babiše bylo zahájeno krátce před loňskými sněmovními volbami. Podle Čunka premiér neměl být ke stíhání sněmovnou vydán a měl být vyšetřován až po skončení svého mandátu.