Oběti války měly podle Babiše připomenout sirény, hasičům to ale nikdo neřekl

Zvonění zvonů ve 13:30 připomnělo oběti první světové války. Zvony zněly z pražské katedrály svatého Víta i mnoha dalších kostelů po celé zemi. Sirény, o kterých po středečním jednání vlády mluvil premiér Andrej Babiš (ANO), spuštěny nebyly. Hasiče o to nikdo z Úřadu vlády nepožádal, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Vladislav Galgonek

Rozeznění zvonů doporučila ve středu vláda na návrh ministerstva vnitra, uvedlo ministerstvo na Twitteru. „V materiálu byly jenom zvony, v žádném případě tam sirény nebyly,“ řekla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Mluvčí hasičů už předem uvedla, že sirény spouštět centrálně nebudou. „My žádný požadavek z Úřadu vlády nemáme. Raději jsme to ještě v pátek ověřovali, a opravdu je to nějaký informační šum,“ doplnila. 

Sirény s výjimkou pravidelných zkoušek, které připadají na poledne první středy v měsíci, znějí výjimečně. Z pietních důvodů je hasiči zatím naposledy po celé ČR spustili na 140 sekund v srpnu na památku tří českých vojáků padlých v Afghánistánu.

Církev zvonění chystala i bez vládního doporučení

Konec první světové války tak připomněly alespoň zvony. Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl řekl, že to církev přichystala i bez vládního doporučení. 

Svatovítští zvoníci chtěli pietním zvoněním připomenout i zvoníky padlé v první světové válce a zhruba deset tisíc zvonů zabraných a roztavených pro válečné účely, uvedl hlavní zvoník svatovítské katedrály Tomáš Stařecký.

Mnoho zvonů tak podle něj nemohlo konec války před sto lety oznámit. „Buď byly rekvírovány, nebo zničeny, nebo nebyl, kdo by na ně zvonil. Je tedy důstojné a potěšitelné, že v letošním roce se ve stejný čas rozezní zvony nejen v Evropě, ale doslova po celém světě,“ doplnil.

Válku si lidé připomněli na řadě míst 

Sté výročí ukončení první světové války a Den válečných veteránů si v neděli lidé v Česku připomínají na mnoha místech. Na pražském Vítkově se uskutečnil pietní akt za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), památku veteránů uctili například také v Brně. Na veterány a oběti války Češi vzpomínají také při bohoslužbách a veřejných shromážděních.

Jedenáctý listopad, kdy byla v roce 1918 uzavřena dohoda o příměří na západní frontě ve válce, která získala přídomek první až po vypuknutí druhé světové války, se postupem času stal připomínkou všech válečných veteránů. Jejich symbolem je květ vlčího máku, který si lidé připevňují na oblečení. V České republice se připomíná od roku 2001.