Výsledek voleb v USA může být „brzdou“ pro Trumpa, věří Petříček. Mluvčí Hradu píše o prohře „rozzuřených novinářů“

Většina, kterou získali během úterních voleb ve Spojených státech demokraté ve Sněmovně reprezentantů, může podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) vyvážit kroky současné americké administrativy a zmírnit některé dopady politiky prezidenta Donalda Trumpa. Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy jsou volby nepochybně úspěchem republikánů, kteří udrželi většinu v Senátu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zase výsledek voleb označil za neúspěch „rozzuřených“ novinářů.

Tomáš Petříček
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Pro mne jako sociálního demokrata je velmi potěšující, že demokraté budou mít většinu ve Sněmovně, což by nám mělo umožnit zmírnit některé dopady Trumpovy politiky, například v oblasti mezinárodního obchodu a posílit také transatlantické vztahy,“ uvedl ministr Petříček (ČSSD).

Věří, že demokratická většina ve Sněmovně povede k vyvážení pozice americké administrativy například v tlaku na některé mezinárodní instituce. „Což Česká republika samozřejmě vítá,“ uzavřel s gratulací oběma stranám.

„Navzdory kontroverzím kolem Donalda Trumpa a snaze demokratů udělat z voleb hlavně hlasování o prezidentovi dokázali republikáni vyhrát v Senátu a v řadě států,“ uvedl Petr Fiala (ODS) na Twitteru. S ohledem na silné prosazování konzervativní agendy je podle Fialy výsledek republikánů pozoruhodný a slibný.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil na Twitteru výsledek voleb za neúspěch „rozzuřených novinářů“.

„Je nesmírně zábavné pozorovat prskající a rozzuřené novináře, kteří jsou v šoku z Trumpova úspěchu v Senátu. Už několik let stupňují antitrumpovskou kampaň a výsledky jsou velmi hubené. Lidé už prostě nejsou na nenávistné novináře zvědaví,“ řekl na Twitteru mluvčí Hradu.

Demokratická strana už získala podle propočtu agentury AP a televize CNN ve Sněmovně reprezentantů většinu křesel. V 435členném sboru jich obsadí nejméně 218. Republikáni obhájili většinu v Senátu. Ztráta většiny ve Sněmovně reprezentantů představuje pro prezidenta Trumpa pro zbývající dva roky ve funkci komplikaci.