Čtvrtinu obětí dopravních nehod tvoří senioři. S věkem stoupá riziko, varují odborníci

Senioři patří v silničním provozu mezi nadprůměrně ohrožené skupiny. Loni tvořili dokonce čtvrtinu ze všech usmrcených. Riziko zvyšuje fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických schopností. Změnit tragické statistiky chce nová celostátní kampaň Senior bez nehod.

Video Studio 6
video

Podíl obětí dopravních nehod u seniorů roste

Letos od začátku roku do konce srpna zemřelo při dopravních nehodách 78 seniorů, těžce zraněno jich bylo 315. Loni při nehodách zahynulo 121 seniorů, což bylo 24 procent ze všech usmrcených. Těžce zraněných bylo 501, tedy 21 procent. Řidičů ve věku nad 65 let bylo 1,29 milionu, což je 19 procent ze všech řidičů. U příležitosti zahájení celostátní kampaně Senior bez nehod to uvedl Tomáš Neřold, pověřený vedoucí oddělení Besip.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Od ledna do srpna zahynulo při dopravních nehodách 78 seniorů

Paralelně k vzrůstajícímu podílu seniorů na celkové populaci roste v posledních letech i podíl usmrcených seniorů. V roce 2008 byl podíl seniorů na počtu obětí nehod 15 procent a o pět let později 20 procent, loni dosáhl 24 procent a za první polovinu letošního roku již dosáhl jedné čtvrtiny. V Královéhradeckém kraji loni tvořili senioři dokonce osmapadesát procent usmrcených obětí dopravních nehod.

Usmrcení lidé ve věku nad 65 let v loňském roce byli nejčastěji chodci (36 procent), dále řidiči osobního vozidla (25 procent), spolujezdci v osobním vozidle (20 procent) a cyklisté (14 procent). Nejrizikovějšími dny pro seniory byly čtvrtek a pátek. „V roce 2017 bylo ve čtvrtek usmrceno celkem 24 seniorů, což je třicet procent,“ doplnil Neřold.

„Dá se očekávat, že podíl bude nadále narůstat. Seniory však ohrožují i jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností. S narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Při působení stejné síly jsou osoby ve věku nad 75 let vystaveny třikrát většímu riziku vzniku smrtelného zranění než osmnáctiletí,“ uvedl dopravní expert Roman Budský.

Společnost ECHOpix proto připravila novou kampaň Senior bez nehod. Od letošního září do konce příštího roku se uskuteční zhruba 300 přednášek formou divadelních scének spojených s odborným výkladem a audiovizuální prezentací. Do měst a obcí, kde se přednášky neuskuteční, budou distribuovány vzdělávací balíčky.

Cílit ovšem kampaň nebude jen na starší občany, ale také na mladší ročníky. „Jednak aby si uvědomili specifika seniorů, avšak půjde také o podporu vzájemné slušnosti na silnici,“ poznamenal Budský.