Dědici Františka Oldřicha Kinského definitivně přišli o možnost restituovat majetek za 40 miliard

Majetek Kinských zůstane státu. Ústavní soud odmítl znovu otevřít restituční případ Františka Oldřicha Kinského z počátku tisíciletí. ČT to zjistila z databáze Ústavního soudu. Kinský před svou smrtí a poté jeho dědici upozorňovali na nové důkazy z Národního archivu. Ty však podle Ústavního soudu k otevření případu nestačí, protože se na majetek větve, ke které patřil František Oldřich Kinský, restituční zákonodárství nevztahuje.

František Oldřich Kinský před svou smrtí v roce 2009 požádal Okresní soud v Kladně o znovuotevření svého restitučního případu. Argumentoval novými důkazy, které našel v Národním archivu. Dokumenty měly prokazovat akci „Omega“, během níž totalitní československé orgány dodatečně doplňovaly a pozměňovaly již jednou vydané konfiskační výměry.

Jeho dědicové pak ve sporu pokračovali, až se dostal před Ústavní soud. Ten však případ neotevřel s tím, že nespadá pod restituční zákonodárství. Nové dokumenty z Národního archivu by podle Ústavního soudu Kinského dědicům stejně neumožnily podat restituční žalobu.

„Předložené důkazy nemohou vést k jinému právnímu závěru, než který byl přijat okresním soudem v původním řízení,“ odůvodnil v usnesení Ústavního soudu soudce zpravodaj Tomáš Lichovník, proč ústavní stížnost Kinského dědiců odmítl jako neopodstatněnou.

Palác Kinských na Staromětském náměstí v Praze byl součástí majetku, o jehož navrácení usiloval František Oldřich Kinský
Zdroj: Josef Horázný/ČTK

Kinský původně žádal o vydání rozsáhlého rodového majetku podle občanského zákoníku. Na začátku tisíciletí podal desítky určovacích žalob. Ústavní soud ale smršť těchto žalob zastavil v roce 2005, když konstatoval, že Kinský jimi obchází restituční zákonodárství, které mu nárok na navrácení majetku nepřiznává.

František Oldřich Kinský pocházel z rozvětveného šlechtického rodu Kinských ze Vchynic a Tetova. Šlechtic žádal až na výjimky neúspěšně vrácení zejména polností a lesů, chtěl ale zpět i budovy, včetně paláce Kinských na pražském Staroměstském náměstí, kde sídlí Národní galerie. Měl rakouské, argentinské a české občanství. Až do své smrti žil v Buenos Aires.

Po smrti Františka Oldřicha Kinského pokračovaly soudy v řízení s Elenou Marií Teresou Hutten-Czapski. Když zemřela i ta, ustanovily soudy jejím neznámým dědicům opatrovníka, protože svá rozhodnutí neměly komu doručovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

ŽIVĚ: Sněmovna schválila úpravu advokátních úschov proti zpronevěře

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila sněmovna k vládní novele o posílení advokátní mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela advokátní komora ze zvláštního garančního fondu. V posledním kole sněmovního projednávání je například novela o povinných kamerách na jatkách, kterou by mohla sněmovna doplnit o možnost rituálních porážek s předchozím omráčením zvířat i ke komerčním účelům.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

ŽIVĚ: Senát má na programu prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Senát má na středečním programu schůze novelu o prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Novelu takzvaného lex Ukrajina kvůli poslaneckým úpravám horní komora pravděpodobně neschválí.
před 14 hhodinami

Langweilův model hlavního města se vrátí do Muzea Prahy

Unikátní Langweilův 3D model hlavního města se už v polovině letošního roku vrátí do zrekonstruované historické budovy Muzea Prahy. Posledních pět let byl rozložený v krabicích a uložený v depozitáři. Nyní ho odborníci vyčistili a udělali drobné opravy. Návštěvníci ho budou moci spatřit v jedenácti válcových vitrínách, které budou tematicky spojovat jednotlivé díly modelu tak, aby si ho mohli prohlédnout ze všech stran.
před 16 hhodinami

Naše strany nám naslouchají, shodli se mladí politici

Zástupci mladé generace politiků se v Devadesátce ČT24 shodli, že jim starší kolegové z jejich stran naslouchají a že odraz vzájemné debaty vidí i v některých veřejných vyjádřeních stranických kolegů. Představitelé Mladé ODS, Mladých lidovců, Mladého ANO a Mladého Pirátstva se v pořadu vyjadřovali také k inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a k možným dopadům jeho politiky.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Vyměnit řidičský průkaz si letos bude muset více než půl milionu lidí

Více než 666 tisícům lidí letos skončí platnost řidičského průkazu, je to asi o 230 tisíc více než v loňském roce. Pokud chtějí řidiči jezdit dále, musejí si doklad vyměnit, a to buď osobně na úřadu, nebo on-line prostřednictvím Portálu dopravy, kam se stačí přihlásit například přes bankovní identitu. Průkaz je však i tak potřeba si vyzvednout osobně na úřadě, což by se ale od července mělo změnit. Ministerstvo dopravy totiž nabídne doručování dokladů do výdejních míst nebo výdejních boxů.
před 18 hhodinami

Před 95 lety začal semafor řídit českou dopravu

Před 95 lety začal dopravu na Václavském náměstí v Praze hlídat první automatický semafor, řidiči si tak museli zvykat na nová pravidla silničního provozu. Do té doby byla doprava řízena pouze pokyny strážníka a od roku 1927 také ručně přepínanými semafory. Už od počátku řidiči automatické semafory kritizovali – ať už kvůli tomu, že nestihnou projet, nebo že zbytečně stojí. Nyní funguje většina semaforů v takzvaném dynamickém režimu. Do budoucna by semafory mohly být ještě chytřejší, a to díky zapojení umělé inteligence.
21. 1. 2025
Načítání...