Češi stále méně podporují adopci na dálku. Preferují sbírky po humanitárních katastrofách

O takzvanou adopci na dálku klesá v posledních letech zájem. ČT to potvrdilo pět největších českých organizací, které se jí věnují. Nejsilnější podle nich byl rok 2008. Tehdy jen v rámci Charity ČR přispívalo víc než dvacet tisíc lidí ročně. Dnes už mají organizace, které zprostředkovávají adopce na dálku, problém sehnat nové adoptivní rodiče. Za nízký zájem může podle nich hlavně to, že je nabídka rozvojové pomoci až moc široká. Pokles dárců ale zaznamenávají organizace zabývající se adopcemi na dálku už od ekonomické krize.

S nízkým počtem nových dárců bojuje v posledních letech většina organizací v Česku, která se adopcím na dálku věnuje. Potvrzují to například v organizaci ADRA. „Počet dárců nám nejdřív prudce rostl do roku 2008, ale po dvou letech už zájem veřejnosti opadl. Od té doby nám to klesá,“ uvádí Anna Zýková z ADRY. Organizace se věnuje adopci dětí na dálku v Bangladéši.

Podobně situaci vnímají i v organizaci Wontanara. „Všímáme si postupného poklesu zájmu, ale řekla bych, že celkově klesá i zájem veřejnosti o rozvojovou spolupráci,“ vysvětluje její ředitelka Táňa Bednářová. Wontanara zajišťuje rozvojovou spolupráci v Guineji.

Adopce na dálku kulminovaly před deseti lety

Stejné problémy mají i v Diecézní charitě v Hradci Králové. „Najít nové dárce pro dlouhodobou podporu je stále těžší. Oproti roku 2013 máme teď o 22 procent podporovaných dětí míň,“ říká Vojtěch Homolka, vedoucí projektu Adopce na dálku v Hradci Králové. Ta patří pod Charitu České republiky, která má v Česku vůbec nejširší nabídku adopce na dálku.

Podle Arcidiecézní charity Praha, která začala s pomocí jako první, nejvíc lidí přispívalo právě před deseti lety. „Tehdy jsme jen v rámci Charity České republiky měli přes dvacet tisíc dárců za rok,“ vysvětluje Jarmila Lomozová z Arcidiézní charity Praha. 

V roce 2009 přestali lidé s adopcí na dálku kvůli ztrátě zaměstnání. Dnes máme problém s tím, že nám nepřibývají noví zájemci. Zájem se ale oslabil i vlivem migrační krize.
Táňa Bednářová
ředitelka společnosti Wontanara

Podle Anny Zýkové ale za nízký zájem může i hodně možností, jak lidé dnes můžou rozvojovým zemím pomáhat. „Koncept funguje v Česku už dvacet pět let a nabízí ho i stejný počet organizací. Trh je tak přesycený,“ vysvětluje Zýková.

Lidé přispívají do sbírek po katastrofách

Atraktivnější ale pro lidi může podle Vojtěcha Homolky z Diecézní charity v Hradci Králové být i přispívání do sbírek po humanitárních katastrofách. „Nejčastěji jsou to povodně nebo zemětřesení. Ty jsou obvykle velmi medializované,“ říká Homolka.

Dalším motivem může být i celkově nižší důvěra v program. „Adopce na dálku je administrativně hodně náročná. Ne vždy byla v minulosti dobře zvládnutá a k lidem pak mohly proniknout zvěsti o tom, že to nemusí dobře fungovat, nebo nejsou v pořádku finanční toky,“ komentuje situaci Petr Horáček, ředitel Nadace mezinárodní potřeby. Ta zajišťuje adopci na dálku v šesti zemích světa (Bangladéš, Filipíny, Indie, Nepál, Uganda, Burkina Faso). 

  • Adopce na dálku v Česku funguje od roku 1993. Dnes za podporu ve vzdělávání adoptivní rodiče na dálku zaplatí v průměru od 500 do 700 korun měsíčně. V ojedinělých případech, kdy jde o podporu vysokoškolských studentů, je to až 900 korun.
  • Mezi nejčastější země, kam pomoc směřuje, patří Indie, Uganda a Zambie.

V zahraničí se navíc podoba adopce postupně mění – pomoc totiž směřuje spíš k celým komunitám namísto jednotlivců. Potvrzuje to i Anna Zýková z organizace ADRA.

„Tento přístup je v zahraničí už běžný, v Česku zatím méně. V programu Banglakids například poskytujeme obědy na vesnických školách všem dětem ve škole, ne jen těm adresně podporovaným. Podobně řešíme i dárky pro děti. Každý může přispět libovolnou částku do Kasičky radosti a jednou ročně dostanou dárky všechny děti,“ říká Zýková.

Ideální situace podle organizace ADRA v Česku nastane, až adopce na dálku pro jednotlivce nebude v žádné zemi potřebná. A to právě kvůli zaběhnuté pomoci celým komunitám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 7 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 8 hhodinami

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura. Prezidentská kancelář v reakci uvedla, že jednání měla stejnou strukturu a vždy zahrnovala i ukotvení v obou organizacích.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska, která jsou náchylná ke slintavce a kulhavce, do Česka. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 16 hhodinami
Načítání...