Češi stále méně podporují adopci na dálku. Preferují sbírky po humanitárních katastrofách

O takzvanou adopci na dálku klesá v posledních letech zájem. ČT to potvrdilo pět největších českých organizací, které se jí věnují. Nejsilnější podle nich byl rok 2008. Tehdy jen v rámci Charity ČR přispívalo víc než dvacet tisíc lidí ročně. Dnes už mají organizace, které zprostředkovávají adopce na dálku, problém sehnat nové adoptivní rodiče. Za nízký zájem může podle nich hlavně to, že je nabídka rozvojové pomoci až moc široká. Pokles dárců ale zaznamenávají organizace zabývající se adopcemi na dálku už od ekonomické krize.

S nízkým počtem nových dárců bojuje v posledních letech většina organizací v Česku, která se adopcím na dálku věnuje. Potvrzují to například v organizaci ADRA. „Počet dárců nám nejdřív prudce rostl do roku 2008, ale po dvou letech už zájem veřejnosti opadl. Od té doby nám to klesá,“ uvádí Anna Zýková z ADRY. Organizace se věnuje adopci dětí na dálku v Bangladéši.

Podobně situaci vnímají i v organizaci Wontanara. „Všímáme si postupného poklesu zájmu, ale řekla bych, že celkově klesá i zájem veřejnosti o rozvojovou spolupráci,“ vysvětluje její ředitelka Táňa Bednářová. Wontanara zajišťuje rozvojovou spolupráci v Guineji.

Adopce na dálku kulminovaly před deseti lety

Stejné problémy mají i v Diecézní charitě v Hradci Králové. „Najít nové dárce pro dlouhodobou podporu je stále těžší. Oproti roku 2013 máme teď o 22 procent podporovaných dětí míň,“ říká Vojtěch Homolka, vedoucí projektu Adopce na dálku v Hradci Králové. Ta patří pod Charitu České republiky, která má v Česku vůbec nejširší nabídku adopce na dálku.

Podle Arcidiecézní charity Praha, která začala s pomocí jako první, nejvíc lidí přispívalo právě před deseti lety. „Tehdy jsme jen v rámci Charity České republiky měli přes dvacet tisíc dárců za rok,“ vysvětluje Jarmila Lomozová z Arcidiézní charity Praha. 

V roce 2009 přestali lidé s adopcí na dálku kvůli ztrátě zaměstnání. Dnes máme problém s tím, že nám nepřibývají noví zájemci. Zájem se ale oslabil i vlivem migrační krize.
Táňa Bednářová
ředitelka společnosti Wontanara

Podle Anny Zýkové ale za nízký zájem může i hodně možností, jak lidé dnes můžou rozvojovým zemím pomáhat. „Koncept funguje v Česku už dvacet pět let a nabízí ho i stejný počet organizací. Trh je tak přesycený,“ vysvětluje Zýková.

Lidé přispívají do sbírek po katastrofách

Atraktivnější ale pro lidi může podle Vojtěcha Homolky z Diecézní charity v Hradci Králové být i přispívání do sbírek po humanitárních katastrofách. „Nejčastěji jsou to povodně nebo zemětřesení. Ty jsou obvykle velmi medializované,“ říká Homolka.

Dalším motivem může být i celkově nižší důvěra v program. „Adopce na dálku je administrativně hodně náročná. Ne vždy byla v minulosti dobře zvládnutá a k lidem pak mohly proniknout zvěsti o tom, že to nemusí dobře fungovat, nebo nejsou v pořádku finanční toky,“ komentuje situaci Petr Horáček, ředitel Nadace mezinárodní potřeby. Ta zajišťuje adopci na dálku v šesti zemích světa (Bangladéš, Filipíny, Indie, Nepál, Uganda, Burkina Faso). 

  • Adopce na dálku v Česku funguje od roku 1993. Dnes za podporu ve vzdělávání adoptivní rodiče na dálku zaplatí v průměru od 500 do 700 korun měsíčně. V ojedinělých případech, kdy jde o podporu vysokoškolských studentů, je to až 900 korun.
  • Mezi nejčastější země, kam pomoc směřuje, patří Indie, Uganda a Zambie.

V zahraničí se navíc podoba adopce postupně mění – pomoc totiž směřuje spíš k celým komunitám namísto jednotlivců. Potvrzuje to i Anna Zýková z organizace ADRA.

„Tento přístup je v zahraničí už běžný, v Česku zatím méně. V programu Banglakids například poskytujeme obědy na vesnických školách všem dětem ve škole, ne jen těm adresně podporovaným. Podobně řešíme i dárky pro děti. Každý může přispět libovolnou částku do Kasičky radosti a jednou ročně dostanou dárky všechny děti,“ říká Zýková.

Ideální situace podle organizace ADRA v Česku nastane, až adopce na dálku pro jednotlivce nebude v žádné zemi potřebná. A to právě kvůli zaběhnuté pomoci celým komunitám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 20 mminutami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek se ale začne zatahovat a o víkendu místy zaprší, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 39 mminutami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 1 hhodinou

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 2 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 2 hhodinami

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami
Načítání...