ČSSD se v modelu CVVM dostala na povolební maximum

Sociální demokraté dosáhli v modelu CVVM nejlepšího výsledku od loňských voleb do Poslanecké sněmovny. Se 13procentní podporou skončili druzí za hnutím ANO s 29 procenty, stejnou podporu získala také ODS. TOP 09 i Starostové a nezávislí (STAN) naopak v průzkumu nepřekročily pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny.

Volební model podle agentury CVVM – květen 2018
Zdroj: CVVM

Podle CVVM zůstává situace až na menší výkyvy relativně stabilní. „Podpora hnutí ANO v posledních třech měsících zůstává na stejné úrovni kolem 30 procent. Můžeme pozorovat velmi mírný nárůst preferencí ČSSD a mírný pokles preferencí Pirátské strany. Ani jeden z těchto posunů ovšem není statisticky významný,“ uvedli autoři průzkumu.

Dubnový volební model CVVM přisuzoval ČSSD 11,5 procenta, loni v lednu 12,5 procenta. Ve volbách obdržela 7,27 procenta hlasů. Hnutí ANO si udrželo stejnou podporu jako v dubnu, občanským demokratům lehce klesla z dubnových 13,5 procenta.

Piráty by v květnu volilo 11 procent lidí, tedy o 1,5 procentního bodu méně než v dubnu. Komunisté si květnovými 10,5 procenta mírně polepšili z dubnových deseti procent. Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury zůstala na 7,5 procenta, lidovcům ubyl procentní bod na 5,5 procenta.

TOP 09 a STAN podle květnového volebního modelu zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. STAN by si v květnu vybralo 4,5 procenta voličů a TOP 09 tři procenta. Po jednom procentu by získali Zelení a Svobodní. 

 Sběr dat pro volební model se uskutečnil mezi 12. a 24. květnem. Začal tedy v době, kdy ČSSD oznámila koaliční námluvy s hnutím ANO. CVVM se dotazovalo 1008 lidí starších 15 let. Voleb by se v květnu zúčastnilo 63 procent občanů ČR.