Pozor, sysel! Nová dopravní značka varuje před ohroženým hlodavcem

Vysočina bude mít od května jako první kraj v zemi oficiálně schválenou novou dopravní značku, která upozorňuje řidiče na výskyt syslů. Dříve šlo o běžného hlodavce, dnes ale patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Video Události
video

Události: Nová značka upozorňuje na výskyt syslů

Strážce národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step Milan Kučera má zatím značky schované na zahradě, za týden ale už budou stát na silnici z Mohelna směrem k přehradě. Právě na místní stepi s hadcovým podložím totiž žije největší kolonie syslů na Vysočině.

„Sysel je koloniální zvíře a potřebuje otevřené prostory, aby spolu jedinci mohli vzájemně komunikovat a varovat se před predátory,“ uvádí Kateřina Machová. Jenže sysly při pohybu v rezervaci ohrožují kola automobilů.

K větší pozornosti proto řidiče v unikátní přírodní lokalitě nabádá nová značka. Výstražný trojúhelník s obrázkem zvířete doplňuje tabulka s nápisem „migrace syslů“. „Je to jediná schválená značka tohoto druhu v České republice,“ upozorňuje zooložka Jana Matrková.

První podobné výstražné značky vešly v platnost už před osmdesáti lety. Varovaly například před výskytem vysoké zvěře nebo před hospodářskými zvířaty. K nim postupně přibyly další tři značky, které upozorňují na migraci žab, losů nebo na pastviny s koňmi.

Nová značka „migrace syslů“ bude u přehrady nedaleko Mohelna stát do konce října. Potom se zvířata ukládají k zimnímu spánku a strážce rezervace značku na půl roku zase odstraní.