Soud zamítl stížnosti nájemníků z prodaného pražského sídliště Písnice. Chtějí se odvolat

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zamítl žalobu nájemníků bytů na sídlišti Písnice, které společnost ČEZ loni prodala skupině CIB Group. Nájemníci s rozhodnutím nesouhlasí a podají proti němu odvolání. Při převodu bytů na ČEZ v 90. letech podle nich došlo k chybám.

Pražské sídliště Písnice
Zdroj: ČTK Autor: Aerodata

Soud zamítl určovací žalobu v prvním stání. „Nás především překvapila rychlost, jakou byl přečten rozsudek a ještě předtím nás velmi překvapilo, že paní soudkyně se vlastně odmítla zabývat samotnou podstatou věci,“ řekla Magdalena Vlková z iniciativy Moje Písnice, která žalobu podala.

ČEZ loni prodal více než 700 bytů soukromé firmě za zhruba 1,3 miliardy korun. Místní obyvatelé proti prodeji opakovaně protestovali.

Iniciativa tvrdila, že byty měly i po převodu ze státu na ČEZ v roce 1992 stále patřit státu, protože při převodu bytů v 90. letech nastaly chyby. Proto se inciativa obrátila na soud. 

Podle starosty městské části Praha-Libuš Jiřího Koubka (TOP 09) ale soudkyně uvedla, že na straně nájemníků chybí naléhavý právní zájem, který by mohl projevit státní orgán. Ministerstvo financí se však loni k žalobě odmítlo připojit.

„Protože tak ministerstvo financí pod vedením ANO neudělalo a k žalobě se nepřipojilo, rozhodla se dle mého názoru paní soudkyně jít cestou nejmenšího odporu než hledáním spravedlnosti. Se složitou kauzou se paní soudkyně vypořádala za hodinu a půl,“ uvedl Koubek.

Bytový fond s 739 byty v Písnici byl poslední velkou skupinou bytů ve vlastnictví ČEZ, který již dříve prodal dalších zhruba 7000 bytů z původních přibližně 8000. CIB Group podala nabídku prostřednictvím společnosti Office Rent Prachatice později přejmenované na CIB Rent Písnice, oficiálně byly byty přepsány v katastru nemovitostí loni v červenci. Koncem loňského roku rozeslal nový majitel nájemníkům návrh zvýšení nájmů až o několik tisíc korun.

Soubor panelových domů se 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.