Vrátit, nebo nevrátit? Časté dilema nálezců. Podle policie ale přibývá těch poctivých

Pokud někdo najde na ulici peněženku nebo třeba mobilní telefon, pak má často dilema, jestli věc vrátit, nebo si ji nechat. Podle statistik policie přibývá v posledních letech poctivých nálezců, jen v hlavním městě se počet vrácených věcí pohybuje kolem šesti tisíc za rok. A pro nepoctivé jedna špatná zpráva: díky kamerám i dalším moderním technologiím je policie stále úspěšnější při pátrání po odcizených věcech.

Video Události
video

Na kolínskou radnici někdo vrátil i štos bankovek, kde bylo šest tisíc korun

„Zvyšuje se to tempo. Přibývá třeba mobilních telefonů, ale výrazně přibývá i hotovosti, kterou poctiví nálezci vrací na městský úřad,“ popisuje místostarosta středočeského Kolína Michael Kašpar (STAN). Poctivý nálezce vrátil na městský úřad i balíček, který někdo ztratil a kde bylo šest tisíc korun. 

Nejčastější vrácené předměty jsou typicky peněženky a klíče, dodává mluvčí hlavního města Vít Hofman. Ale i peněženky nalezené jen během května zaplňují celou krabici. 

Policie ovšem častěji pátrá i po nepoctivých nálezcích: zatímco před pěti lety řešila takových případů ani ne 300 za rok, loni už to bylo 500 případů. „Při pátrání po pachatelích této trestné činnosti jsou samozřejmě nápomocné kamery. Známe tedy podobu pachatele,“ dodává mluvčí pražské policie Jan Daněk. 

Kamery zachytily krádež notebooku v karlínské večerce
Zdroj: ČT24

Kamery zachytily i nepoctivého zákazníka v samoobsluze v pražském Karlíně. U pokladny totiž ležela černá taška, které si nejdřív nevšímal. Když se ale obsluha zeptala, zda není jeho, tašku a s ní i notebook odnesl: „Pátráme po zatím neznámém muži, který si z obchodu odnesl notebook, který si tam předtím zapomněla jiná zákaznice,“ dodává mluvčí Daněk s tím, že lapkovi hrozí až rok vězení.