Měl být obětí mafiánů, teď ho hledá policie za vydírání podnikatelů

Před dvěma lety česká justice definitivně prohrála v boji o uvěznění Arména Andranika Soghojana odsouzeného v Česku za objednávku vraždy. Její pachatel se tehdy spletl a zamýšlená oběť přežila. Měl jí být Arman Aharonjan, který je dnes podle policie jednou z ústředních postav ruskojazyčného prostředí ve střední Evropě. Stále by mohl být v Česku a nyní po něm na základě slovenského zatykače začala pátrat policie.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Slovensko vydalo evropský zatykač na Armana Aharonjana

Arman Aharonjan měl zemřít při mafiánském vyřizování účtů v roce 2007. Místo něj zahynul člověk, který se spory ruskojazyčného podsvětí neměl nic společného, zatímco Aharonjan hraje i dnes významnou roli mezi podsvětím.

Hledá ho proto slovenská policie, podle níž vedl gang, který přepadal podnikatele a chtěl od nich peníze na úhradu neexistujících dluhů. „Na osobu byl vydaný evropský zatýkací rozkaz ve věci zločinu omezování osobní svobody a vydírání,“ přiblížil mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

Aharonjan v posledních letech pobýval v Praze, objevoval se asi na pěti místech, oficiální adresu měl v panelovém domě v Praze 4, podle sousedů se ale pouze občas objevil, aby vybral poštovní schránku. Když se po něm začala poohlížet slovenská policie, zmizel.

Policie stále hledá i Soghojana

Mezinárodní zatykač ale není vydán pouze na Arména, který se kdysi znelíbil Andraniku Soghojanovi známému jako vor v zakoně, jak se říká hlavě ruskojazyčné mafie. Zatykač je stále vydán i na Soghojana samotného. Kdysi se mu podařilo vyklouznout z rukou policie, která ho zadržela po nepovedené vraždě, jejíž obětí se místo Aharonjana stal řidič tehdejšího šéfa Sazky. Soud ho nakonec prohlásil vinným z organizování vraždy, jenomže i když Soghojana zadržely arménské úřady, nakonec ho propustily.

Země nemá s Českem dohodu o vydávání a jerevanský soud odmítl prodloužit jeho vazbu s odůvodněním, že z Prahy nedorazily potřebné dokumenty. Později ještě arménské ministerstvo spravedlnosti odmítlo převzetí českého rozsudku.