Ekonom: Byznys pojede dál. Bez ohledu na dalajlamu

Dynamika česko-čínských hospodářských vztahů v posledních letech roste a setkání s dalajlamou na ně nemá vliv. „Tyto vazby jsou pevnější a založeny na dlouhodobějších vztazích. Byznys pojede dál. Bez ohledu na dalajlamu,“ přidal svůj pohled na aktuální téma ekonom z VŠE Martin Slaný. Podle jeho názoru se celá věc ohledně přijetí dalajlamy některými českými politiky stala součástí vnitropolitického sporu. „Je to tak trochu pokrytectví, protože tu nejde ani o český národní zájem, ani o dalajlamu, natož o Tibet,“ řekl Slaný.

Určité části veřejnosti a médií se podařilo vytvořit falešné dilema, že se jedná o spor mezi obchodem a svobodou. Nic takového není.
Martin Slaný
Institut Václava Klause

Ekonom z VŠE Martin Slaný také připomněl, že vzájemné obchodní vztahy obou zemí jsou výrazně asymetrické. Poukázal na to, že objem importu čínského zboží do Česka velkou měrou převyšuje vývoz produktů opačným směrem. „A to přesto, že se nám za posledních sedm, osm let podařilo zvýšit export do Číny až trojnásobně. Každopádně ze zemí mimo Evropskou unii je Čína naším nejdůležitějším partnerem,“ zdůraznil Slaný.

19 minut
V posledních letech roste dynamika česko-čínských hospodářských vztahů
Zdroj: ČT24

Pro Vojtěcha Filipa z KSČM je podstatné, že Česko uzavřelo legitimní smlouvy s Čínskou lidovou republikou a jejími investory a má též šanci samo investovat v Číně. „A samozřejmě u každého dvoustranného vztahu platí, že se partner ptá, jestli smlouvy platí, nebo neplatí,“ podotknul šéf komunistů.

Úcta k lidským právům a ke svobodě jako obchodovatelné komodity?

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že nejrychleji rostla obchodní výměna mezi Českou republikou a Čínou za éry ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. „A ten se, věru, před čínskými soudruhy nehrbil,“ uvedl Kalousek a dodal: „Nemám nic proti obchodním vztahům s Čínou, ale pak si musíme říci, co je obchodovatelné, a co ne. A úcta k lidským právům a ke svobodě prostě nejsou obchodovatelné komodity.“

Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad.

Podle patnácti českých nevládních organizací mohou tuzemští ústavní činitelé svou „servilitou“ v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Přijetí dalajlamy podle organizací není důvodem pro zhoršení vztahů Česka s Čínou. „Agendy podpory lidských práv a zahraničního obchodu nejsou nikterak v rozporu,“ praví se ve stanovisku, pod kterým jsou podepsány třeba Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.

Tibetská vlajka na rektorátu Univerzity Hradec Králové
Zdroj: David Taneček/ČTK

Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity. Ve středu se s dalajlamou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení. Některé vysoké školy zase vyvěsily tibetskou vlajku. Vyvěsily ji i radnice, v jejichž čele jsou zástupci hnutí Starostové a nezávislí. Vlajky mají symbolizovat podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajlama bezpochyby je, sdělil předseda hnutí Petr Gazdík.

Přímé zahraniční investice v ČR
Zdroj: ČT24

Nesouhlas s prohlášením ústavních činitelů dal najevo i bývalý český premiér Mirek Topolánek, když na stránkách deníku Echo24.cz konstatoval: „Nejsem žádný pravdoláskař, notabene sluníčkář, ale založit stát pouze na strategickém přikrčení se, ekonomickém přežívání, zahraničněpolitickém oportunismu, konzumerismu, rovnostářství a vlezdoprdelizmu a současně totálně rezignovat na hodnoty, které pořád ještě drží euroatlantickou civilizaci nad vodou, je zbabělé, odsouzeníhodné a kontraproduktivní.“

Neexistuje žádná korelace mezi naší zahraniční politikou a vzájemnou obchodní bilancí. Čína jako světová velmoc si své vztahy tvoří a vybírá zásadně sama. Naše podlézavá politika nám na čínském trhu nepomůže.
Mirek Topolánek

Pražští lidovci poděkovali ministru kultury Danielu Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se s dalajlamou sešli. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré, a některé firmy podle něj už litují spojenectví s Čínou.

Prezident Zeman ale v rozhovoru pro televizi Prima prohlásil, že Babiš není správně informován. Čínské investice v Česku dosáhly podle Zemana 50 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Deště na severovýchodě Česka slábnou. Povodňová bdělost platí už jen na dvou tocích

Vydatné deště rozvodnily toky na severovýchodě Česka. Před čtvrtou hodinou odpolední podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil první povodňový stupeň, tedy bdělost, na dvou tocích v této části republiky. V Jeseníkách a Beskydech předtím během 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční a hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je nežádoucí.“ Moldavsko odmítlo vstup místopředsedovi Stačilo! Dostálovi

Moldavské úřady v neděli nepustily do země místopředsedu Stačilo! Ondřeje Dostála. Europoslanec to napsal na svém účtu na sociální síti X. Moldavský server Cotidianul informoval, že místní úřady politika označily za nežádoucí osobu a vyhostily ho. Dostál i Stačilo! ve společné tiskové zprávě postup úřadů odsoudili.
13:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Doma je člověk tam, kde je sám sebou, zní vzkaz letošní Prague Pride

V Praze začíná 15. ročník festivalu hrdosti Prague Pride. Oficiálně bude zahájen večer na Střeleckém ostrově. Už ráno zástupci magistrátu na budově Nové radnice na Mariánském náměstí vyvěsili duhovou vlajku. Festival nabídne přes sto osmdesát akcí, které propojuje letošní téma Kde domov můj? Týdenní přehlídka o životě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+) vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem hrdosti, který projde centrem města a zakončí ho hudební program na Letné.
před 3 hhodinami

Český výzkum navzdory mnohamiliardové podpoře zaostává za Evropou, tvrdí NKÚ

Česká republika si ve své inovační strategii do roku 2030 stanovila, že se chce stát inovačním lídrem, ale tento cíl se jí ve srovnání se zeměmi EU nedaří plnit. Stát v letech 2021 až 2023 podpořil výzkum, vývoj a inovace prostřednictvím Grantové agentury (GA ČR) a Technologické agentury (TA ČR) téměř třiceti miliardami korun. Přesto Česko patří v evropském měřítku stále mezi takzvané mírné inovátory, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Informace Deníku N, potvrdila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) na síti X. Podle ní Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Uhlíř byl poradcem od 19. června, do konce srpna měl odevzdat zprávu se svými zjištěními a doporučeními.
12:44Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Altnerovi dědicové podali ústavní stížnost v kauze půlmiliardového sporu se SOCDEM

Potomci právníka Zdeňka Altnera podali ústavní stížnost v kauze sporu se SOCDEM (dříve ČSSD) o odměně za právní zastupování související s jejím sídlem, zjistila ČT. Stížností se potomci Altnera brání proti rozhodnutí odvolacího Městského soudu v Praze z letošního dubna. Ten zrušil rozsudek Obvodní soudu pro Prahu 1, podle kterého měla SOCDEM zaplatit potomkům právníka 18,5 milionu korun a smluvní pokutu ve výši několika set milionů.
před 5 hhodinami

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
před 6 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Po celý týden se také mohou objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty budou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 9 hhodinami
Načítání...