Na Královéhradecku a Liberecku hrozí silné lijáky

V některých částech Královéhradeckého a Libereckého kraje hrozí od středečního večera vydatný déšť. Na návětří Krušných hor, Jizerských hor nebo Krkonoš mohou srážkové úhrny ojediněle překročit 60 milimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do čtvrtečního večera pro okresy Liberec, Jablonec, Semily, Trutnov a Náchod. 

„Tlaková níže, která se vytvoří nad Moravou, postoupí nad Polsko a kolem ní k nám bude od severozápadu proudit chladný a vlhký vzduch,“ uvedli meteorologové. Déšť by se měl objevovat večer od jihozápadu, na severu Čech ještě ve čtvrtek dopoledne. Zejména na horách na severu a severozápadě budou úhrny přes 35 milimetrů za 12 hodin.

Kvůli předpokládaným srážkám budou kolísat hladiny řek. „Na tocích, které odvodňují Český les, Šumavu a Novohradské hory a kde je po předchozích srážkách vyšší nasycenost území, nelze vyloučit ojedinělé překročení nižších stupňů povodňové aktivity při srážkách nad 40 milimetrů za šest až 12 hodin,“ uvedl ČHMÚ. Na ostatních tocích, zejména v povodí Jizery, se mohou povodňové stupně objevit při úhrnech 60 až 80 milimetrů.

Ve vydatných srážkách by měli řidiči snížit rychlost a při silném průtoku vody přes komunikace do ní nevjíždět. Hrozí podemletí krajnic a mostů.

 Ve čtvrtek bude 16 stupňů, o víkendu se opět oteplí

Chladnější deštivé počasí bude panovat i v příštích dnech, naopak víkend by měl být jasný s příjemnými teplotami kolem 25 stupňů. „Ve středu čekáme zataženo až oblačno, teploty kolem dvaceti stupňů, déšť a ojediněle bouřky,“ uvedl meteorolog ČT Vladimír Pískala. Nejchladněji bude podle něj ve čtvrtek, kdy se budou teploty pohybovat kolem šestnácti stupňů. Víkend by naopak mohl být vydařený. „Očekáváme jasno nebo polojasno a teploty až k pětadvaceti stupňům,“ řekl Pískala.

Video Česko i přes bouřky trápí sucho
video

Česko i přes bouřky trápí sucho