Církevní restituce prošly ve sněmovně do třetího čtení

Praha - Vládní návrh na majetkové vyrovnání státu s církvemi je po dnešní téměř pětihodinové debatě ve sněmovně krok od schválení. Poslanci ho podpořili ve druhém čtení, kde se podávají pozměňovací návrhy. ČSSD spolu s VV navrhly zrušit finanční náhradu církvím za nevydané nemovitosti a vracet jen majetek, který církve nejen vlastnily, ale také užívaly. Komunisté pak neprosadili ani vrácení zákona k přepracování, ani k novému projednání ve výborech - zákon chtějí zamítnout.

Poslanci ČSSD a KSČM opět kritizovali vládní návrh majetkového odškodnění státu s církvemi. Terčem výtek byl rozsah vraceného majetku, jeho ocenění a výše náhrad ze nevydané nemovitosti. Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) podpořila jen zpřesnění předlohy, které na podnět ODS doporučil sněmovní ústavně právní výbor. Poslanci Věcí veřejných svou podporu podmiňují legislativní podporou v podobě tzv. výčtového zákona. Ten má převod majetku ze státu na církev blíže upravovat. Pro nynější formu paragrafového znění prý VV nehodlají hlasovat.

Poslanec Michal Babák v rozhovoru pro ČT uvedl, že VV budou po ministerstvu kultury a financí vyžadovat úpravu výčtového zákona, bez kterého prý převod ohromného množství majetku nebude transparentní. „Vyrovnáni s církvemi samozřejmě podporujeme, ale rozhodně ne v takovém stylu, v jakém to připravovalo ministerstvo kultury, tedy ne v takovém znění, jaké jsme dostali na schůzi při prvním čtení,“ řekl Babák. VV proto připravily dva pozměňovací návrhy, mimo jiné i přechodu důkazního břemene ze státu na církev.

Církve mají podle vládní předlohy dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát. Stát by měl vyplácet církvím po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Stát by chod církví přestal financovat po přechodném období 17 let.

Církve musí uvést majetek vlastněný k únoru 1948

Hanáková uvedla, že církve budou muset prokázat, že požadované nemovitosti vlastnily po 25. únoru 1948, tedy po komunistickém převratu v tehdejším Československu, a že tedy nebude prolomena restituční hranice. „Což bude v praxi znamenat předložení výpisu z pozemkové knihy,“ uvedla ministryně. Církve podle výboru budou muset navíc doložit vlastnickou listinou, že jim požadovaný majetek původně patřil.

V souvislosti s možným překročením restituční hranice podala v lednu spisovatelka Lenka Procházková trestní oznámení na vládu kvůli tomu, že schválila zákon bez jasného soupisu majetku církve k únoru 1948. Takový dokument podle Procházkové neexistuje. Proto by církev mohla požadovat i majetek, který jí reálně v únoru roku 1948 nepatřil a přišla o něj již v rámci prvorepublikové pozemkové reformy. Podle Procházkové je také cena majetku církve značně nadhodnocena.

"Ani ministryně kultury, ani premiér Nečas nevědí, co vydávají. To je zneužití pravomoci. A teď chtějí po Parlamentu, aby schvaloval zajíce v pytli," prohlásila v únorovém vydání pořadu Hyde Park ČT24.

Kritici zejména z řad levice poukazovali na to, že hodnota restitucí se kvůli inflační doložce zvýší prý až na 150 miliard korun. Zákon podle oponentů také nepovede ke skutečné odluce církve od státu, který prý dál bude přispívat na obnovu památek v majetku církve. Bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček obvinil zejména katolickou církev, že se v rozporu s křesťanským učením dožaduje majetku a přitom se potýká se skandály kolem pedofilních kněží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé po výpadku proudu žádají náhrady za zničené spotřebiče i zkažené jídlo

V důsledku rozsáhlého pátečního výpadku proudu pojišťovny zatím evidují desítky hlášení o škodách. V případě Generali České pojišťovny se dle jejího mluvčího Jana Marka jedná zejména o poškozené nebo zničené elektrospotřebiče a znehodnocené jídlo. Lidé žádající o náhradu škody však mohou narazit na komplikace. Pojištění na riziko přepětí nebo znehodnocení potravin totiž nebývá součástí každé smlouvy. Lidé navíc musejí počítat se spoluúčastí. Některým škodám totiž mohou sami předcházet.
před 5 hhodinami

Pavel zdůraznil vysokou kvalitu vztahů s Polskem v bezpečnosti či energetice

Prezident Petr Pavel zdůraznil po pondělním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě vysokou kvalitu vztahů s Polskem. Je podle něj dána nejen dlouhou historií a sdílenými hodnotami, ale také zájmy v bezpečnosti, energetice či ekonomice. Duda při své poslední zahraniční návštěvě ve funkci, v níž ho za měsíc nahradí Karol Nawrocki, vyjádřil přesvědčení, že spolupráce zemí bude pokračovat i s jeho nástupcem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Metro na Staroměstské zůstane po požáru uzavřené přibližně měsíc

Pražský dopravní podnik (DPP) odhaduje, že oprava požárem poškozených eskalátorů ve stanici metra Staroměstská a její nutné uzavření potrvají asi měsíc. V pondělí odpoledne to sdělil vedoucí komunikace podniku Daniel Šabík.
před 8 hhodinami

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 15 hhodinami

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 16 hhodinami
Načítání...