Přežil rozsudek smrti i ruský gulag - teď válečný pilot slaví stovku

Československý pilot Imrich Gablech, který během druhé světové války létal v polském letectvu, prošel sovětskými gulagy a pak byl příslušníkem RAF ve Velké Británii, se dožil 100 let. Z rodného Slovenska přitom po vzniku Slovenského státu uletěl a byl tam proto odsouzen k trestu smrti. Gablech je jeden z posledních žijících prvorepublikových pilotů, kteří začali létat v armádě už před rokem 1939.

Video Události
video

Události: Válečný veterán Imrich Gablech slaví sté narozeniny

Imrich Gablech oslavil sté narozeniny v havlíčkobrodské nemocnici ve slavnostní uniformě. Se smíchem řekl, že se cítí jako lazar, protože nemůže chodit. Jinak mu prý ale nic nevadí. Pozdravit ho přišli taky kamarádi - stíhací pilot Emil Boček a manželka letecké legendy Aloise Šišky.

Rodilý Slovák Gablech sloužil od roku 1936 v prvorepublikové armádě a stal se pilotem. Po vyhlášení Slovenského státu uletěl spolu s dalšími třemi kolegy do Polska. Na otázku, proč to tenkrát udělal, hrdě odpovídá: „Protože jsem blbej vlastenec.“

Z Polska se poté, co ho napadlo nacistické Německo a východní část území zabral Sovětský svaz, dostal Gablech do sovětských gulagů. Tam na následky podvýživy a těžké práce zhubnul až na 40 kilogramů a dočasně oslepnul. Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem byl ale propuštěn a dostal se do Velké Británie.

Kvůli podlomenému zdraví ze sovětského lágru už ale nemohl létat. Stal se proto letovodem. Represím a zatčení neušel ani po roce 1948, kdy byl z vojenské služby propuštěn a dlouho nemohl najít práci.

Gablech se i po rozpadu Československa stále cítí být Čechoslovákem. „Jsem rodem Slovák, ale cítěním jsem Čechoslovák, protože jsem se řídil myšlenkami T. G. Masaryka,“ říká.

„Imrich Gablech je především živoucí legenda, s velkým srdcem, obrovským vlasteneckým cítěním, zaujetím pro správné věci,“ říká Josef Vochyán z Czech Spitfire Clubu.

Ministr obrany navrhl prezidentovi, aby Imricha Gablecha povýšil do generálské hodnosti. Stane se tak symbolicky 11. listopadu - na Den válečných veteránů.