Dahlgren podal stížnost na vzetí do vazby

Brněnský městský soud předal Krajskému soudu v Brně k vyřízení stížnost Američana Kevina Dahlgrena na jeho vzetí do vazby. Cizinci hrozí za vraždu jeho čtyř příbuzných doživotí. Chtěl být stíhaný na svobodě a nabízel kauci.

Kevin Dahlgren
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Třiadvacetiletého Dahlgrena vydaly koncem srpna USA do České republiky ke stíhání za čtyřnásobnou vraždu jeho příbuzných. Po převozu do Brna skončil v policejní cele, kde se hned rozhodovalo o jeho vzetí do vazby. Američan nabízel kauci. Soudce Michal Kabelík ale možnost, že by byl stíhaný na svobodě, zamítl.

Proti rozhodnutí o vazbě si Dahlgren podal stížnost. Krajský soud v Brně jí může vyhovět, což by znamenalo, že by se jednání konalo znovu, anebo ji zamítnout. Lhůtu na rozhodnutí mu zákon nestanovuje, Američanův advokát Richard Špíšek rozhodnutí očekává do dvou týdnů. Nepředpokládá ale, že stížnost bude úspěšná. Po vraždě, ze které je viněn, Dahlgren uprchl z ČR do své vlasti.

Dahlgrena zkoumají psychologové

Po přistání na letišti v USA ho zadržela policie. Skončil ve vězení a dva roky se vedly spory o tom, zda jej vydat do Česka. Dahlgren je prvním Američanem, jehož USA vydaly do ČR ke stíhání.

Dahlgren je nyní ve Vazební věznici v Brně-Bohunicích, kde by měl čekat na svůj proces. Termín ještě nebyl stanoven. Zatím se konají policejní výslechy a duševní stav cizince zkoumají psychiatři a psychologové. Cílem je zjistit motiv činu. Spekulovalo se o psychických problémech Američana.