Odbory neuspěly, zdravotníci dostanou od ledna přidáno jen 5 procent

Lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví dostanou od ledna přidáno pět procent. Odboráři na jednání s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) neuspěli s požadavkem na vyšší růst výdělků. Podle Němečka to neumožňuje schválená výše plateb za státní pojištěnce, která byla nižší, než ministerstvo požadovalo. Odboráři namítají, že pouze pětiprocentní navýšení může ohrozit chod českých nemocnic.

  • Platy a mzdy v nemocnicích se v prvním pololetí letošního roku meziročně zvýšily průměrně o šest procent. Lékaři si ve srovnání s loňskem polepšili o devět procent. Lékařské odbory ale opakovaně připomínají, že je v příjmech lékařů zahrnuto velké množství přesčasových hodin. Navýšení platů i mezd se dotklo lékařů, sester i dalšího zdravotnického personálu. Celkový průměr se zvýšil ze 28 734 korun v prvním pololetí 2014 na 30 557 za prvních šest měsíců letošního roku. U lékařů a zubních lékařů se zvedl z 57 772 na 63 028 korun. Všeobecné sestry a porodní asistentky si polepšily o šest procent, z 26 527 na 28 073 korun.

Odbory požadovaly pro nemocniční personál desetiprocentní nárůst, ale jednání na postoji vládních představitelů nic nezměnilo. Vyšší než pětiprocentní růst by podle Němečka ohrozil stabilitu systému zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že platba za státní pojištěnce se zvýšila pouze o 1,8 miliardy místo navrhovaných 4,2 miliardy korun, peníze chybějí.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková upozornila, že kvůli odmítnutí požadavku odborů hrozí, že se tuzemské nemocnice vylidní. Připomněla zvýšení platů zdravotních sester na Slovensku, které si od ledna polepší o 17 procent, tedy 200 až 300 eur měsíčně. Tím pádem podle ní slovenské sestry opustí české nemocnice a vrátí se do rodné země.

Engel: Zvýšení platů lékařů je první krok proti jejich odchodům

Lékařské odbory požadují po vládě desetiprocentní navýšení platů: „Desetiprocentní navýšení nepovažuji za nic nemravného," uvedl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel, který poukázal na stále častější odchody lékařů do zahraničí. „Nechci uzavřít hranici, ale myslím si, že do zahraničí by lékaře neměla vést špatná ekonomická situace, ale touha po poznání. A ten pohyb by měl být oboustranný, s nabytými zkušenostmi by se potom měli vracet domů," uvedl Engel.

Premiér ve středu uvedl, že nárůst platů zdravotníků by měl být od Nového roku o něco vyšší, než jsou tři procenta, o něž si od listopadu polepší ostatní státní zaměstnanci. „Růst by měl být o něco vyšší než tři procenta tak, abychom lidem ve zdravotnictví kompenzovali ten fakt, že ke zvýšení dojde o něco později než u učitelů a hasičů,“ uvedl Sobotka.

Na desetiprocentní růst tarifů od ledna příštího roku by bylo třeba zhruba sedmi miliard korun. Na platy v nemocnicích půjde zvýšení odvodů státu o 1,8 miliardy korun a také zhruba 1,3 až 1,5 miliardy, které by resort mohl získat v příštím roce navíc ze státního rozpočtu. To vše stačí jen na pětiprocentní navýšení tarifů, chybějí zhruba ještě čtyři miliardy.

9 minut
Engel: Zvýšení platů lékařů je první krok proti jejich odchodům
Zdroj: ČT24

Pětiprocentní zvýšení ale podle odborářů neřeší kritickou personální situaci ve zdravotnictví a nestačí ani v kontextu zvyšování platů ostatních profesí. Připomněli také, že platy státních zaměstnanců porostou znovu už od listopadu, zatímco zdravotníci mohou dostat přidáno až od ledna.

Engel rovněž poukázal na personální krizi ve zdravotnictví a obrovské přesčasy, které musí nemocniční lékaři vykonávat. „Potřeba práce je stále stejná a lékařů meziročně ubývá,“ upozornil Engel. „Situace ve zdravotnictví je nyní tak těžká, že si zdravotníci – i v kontextu své těžké práce – zaslouží, aby za svou práci byli takto honorováni,“ uzavřel Engel.

9 minut
Náměstek Gregor: Stát vydá víc na platy svých zaměstnanců, jejich počet narostl
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 6 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 7 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 20 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...