Z Litvínova a Jiřetína zaznívají stížnosti na nedostatek informací

Výbuch a požár v litvínovské chemičce se dotkl nejen Litvínova, ale i okolí. Třeba obyvatelé Horního Jiřetína si stěžují, že neměli včas dostatek informací. Obavy měli hlavně poté, co se na město snášely černé saze.

Chemička není cukrárna. Vždycky musí být člověk nervózní, když se něco takového objeví. Hasiči ale odvedli výbornou práci. Hlavní sdělení je, že není tady akutní ohrožení zdraví nebo životů lidí.
Richard Brabec

Pro obyvatele Mostu může být nejvýraznější dopad litvínovského požáru to, že zůstává uzavřena silnice, která města spojuje. Větší znepokojení se objevilo v Horním Jiřetíně, na který se snášel jemný popílek a saze. Dostal se sem i zápach z hořících chemických látek. Lidé se samozřejmě zajímali, co se děje, a tvrdí, že neobdrželi varování, nebyly slyšet ani žádné sirény. O situaci se dozvěděli pozdě nebo neoficiální cestou.

„Teprve zhruba hodinu a půl po výbuchu jsme dostali na radnici první velmi stručnou a velmi málo obsažnou hlasovou zprávu z integrovaného záchranného systému,“ uvedl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ). Těžko se pak reaguje na poplašené zprávy, třeba o evakuaci. Lidé hlavně neměli větrat nebo vycházet ven. Po poledni zůstaly ulice města prázdné.

Mají sice kontakty na Unipetrol, na které se pokoušeli volat, jinak je to spíš improvizace, jelikož nemají předepsaný postup. „Je velkou chybou, že starostové měst a obcí, které leží v dosahu několika kilometrů od obrovského areálu Unipetrolu, nejsou členy nějakého krizového výboru nebo komise. Starostové jsou zodpovědní, a pokud nemají informace, je to velmi těžké,“ doplnil Buřt.

Kritika radnice v Litvínově, ve městě informovali policisté

Podle hasičů nešlo mimo areál chemičky o ohrožení života. Informace o požáru předali starostům. Řada lidí si nicméně stěžuje, že informace chyběly, a to i přímo v Litvínově. „To je nejhorší, že nevíte, co je skutečně pravda,“ zmínila obyvatelka Litvínova. Postup radnice v krizové situaci se nelíbil ani opozičním zastupitelům. Podle nich radnice v krizové situaci zaspala. „Až na náš popud jako zastupitelů byla svolaná bezpečnostní rada města,“ uvedl bývalý starosta Daniel Volák.

Starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO) s tím nesouhlasí. Bezpečnostní radu prý svolala ona. „Jediné, co jsem dostala od dvou opozičních zastupitelů, byla informace s nabídkou pomoci. Nic dalšího,“ doplnila. Navíc tvrdí, že městská policie s tlampačem okamžitě informovala obyvatele. „Vyjela bezprostředně po tom, co se mimořádná událost stala,“ uvedla. Litvínov nanenštěstí nemá systém celoplošného městského rozhlasu, což je dáno historicky.  „Řešili jsme to prostřednictvím internetových stránek a městské policie,“ dodala. 

Havárie v chemičce opět ukázala na nedostatky v plánech informování během krizových situací. Hasičům se nicméně podařilo požár dostat pod kontrolu, látky nyní musí vyhořet, což potrvá nejspíš do zítřka. Na stav ovzduší v oblasti má dál dohlížet odbor životního prostředí. Později se snažil obyvatele uklidnit i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), když řekl, že jim nebezpečí nehrozí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
10:11Aktualizovánopřed 1 mminutou

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová.
před 10 mminutami

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 1 hhodinou

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 4 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 4 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 5 hhodinami
Načítání...