Výhrad k zákonu o žalobcích ubývá, zamíří do vlády

Praha – Zákon o státním zastupitelství, který vzbudil nevoli žalobců i některých nevládních organizací, doporučila protikorupční rada vlády kabinetu ke schválení. K současné podobě již nemají výhrady ani aktivisté. Pokud zákon úspěšně projde vládou i parlamentem, zaniknou vrchní státní zastupitelství, která nahradí jeden úřad specializovaný na vyšetřování korupce a závažné hospodářské kriminality.
Ostrava - Vrchní státní zastupitelství
Zdroj: ČT Ostrava Autor: Martin Straka

Od roku 2017 by mohl platit nový zákon o státním zastupitelství. Když vznikal, žalobci v čele s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem návrh ostře kritizovali a zároveň varovali, že žalobce vrátí pod kontrolu politiků. I když se návrh měnil, podle Zemanova náměstka Pavla Pukovce některé zásadní výhrady přetrvávají. Především jde o ustanovení, že státní zástupce jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce, není však řečeno, co se stane, když ministr návrh odmítne. „Toto ustanovení by mohlo být zneužitelné,“ podotkl Pavel Pukovec.

Protikorupční rada vlády, která návrh vládě doporučila ke schválení, by potom uvítala, kdyby předseda speciálního protikorupčního zastupitelství, které má nahradit současná vrchní zastupitelství, nemohl opakovat mandát. Podle Pavla Pukovce navíc stále není jasné, kdo bude na práci protikorupčního speciálu dohlížet. Významné výhrady naopak již nemají nevládní organizace, které v minulosti varovaly, že zákon přivede státní zastupitelství pod vliv politiků. „Zákon je připraven velmi dobře, dokonce bych se nebál říct výborně,“ řekl však nyní šéf Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. 

Zákon o státním zastupiptelství by mohl platit od roku 2017

Zrušení vrchních státních zastupitelství je největší změna, kterou nový zákon přináší. Protože se speciální zastupitelství bude soustředit výhradně na závažnou hospodářskou kriminalitu se škodou nad 300 milionů korun či korupci, zanikne systém, kdy při soudech všech úrovní fungují příslušná zastupitelství. U vrchních soudů budou proto působit žalobci z krajských zastupitelství. Zákon zavádí také funkce vedoucích státních zástupců, kteří budou ve funkci sedm let na základě výběrového řízení či hodnocení a kariérní řád žalobců.

Ministerstvo spravedlnosti podle předsedy Legislativní rady vlády Jiřího Dienstbiera ještě zpracovává připomínky, během několika týdnů by ale mohli ministři zákon projednat. Půjde-li legislativní proces dobře, mohli by se jím žalobci řídit od počátku roku 2017. „Účinnost za rok a půl je podle mého názoru zatím docela dobře zvladatelná,“ doplnil Dienstbier.