První krach soukromé školy kvůli penězům, studenti mají smůlu

Soukromá vysoká škola International Art Campus Prague, známá jako Literární akademie Josefa Škvoreckého, krachuje. V Česku jde o historicky první případ, kdy vysoká škola končí z finančních důvodů. Asi sto třicet studentů tak školu opustí bez diplomu, přestože ročně platili na školném téměř šedesát tisíc korun. Některým z nich ke získání akademického titulu přitom chyběly jen státní zkoušky. Kauzu popsala Andrea Máslová z Reportérů ČT.
Video Reportéři ČT: První soukromá škola krachuje z finančních důvodů
video

Reportéři ČT: První soukromá škola krachuje z finančních důvodů

Literární akademie je první školou v Česku, která končí z finančních důvodů. Majitel školy, společnost Educationpartner z Hamburku, a její jednatel Miroslav Doležal školu zadlužili natolik, že učitelé zřejmě brzy přijdou o prostory k výuce. „V podstatě dlužíme, kam se podíváme, máme výpověď z budovy, což je velmi závažný fakt, který mi byl zamlčen,“ říká rektor Petr Kaňka. „Je tam dluh asi milion 420 tisíc, šestiměsíční nájem a výpověď ke konci června,“ upřesňuje Kaňka. 

Kaňku už v březnu jednatel odvolal, protože se rektor postavil proti záměru zavést na literární škole výuku managementu ve zdravotnictví a sociálních službách. K zavedení nového oboru, který s uměním nesouvisel, nakonec nedošlo - nepodařilo se jej akreditovat. „Jejich argument tehdy byl, že je potřeba, aby se škola ekonomicky udržela, tudíž že by tento ekonomický obor mohl živit ty umělecké obory. Nám se to nezdálo, ale hlavně při akreditaci jsme viděli, že to není ani program, který by byl kvalitně připraven,“ vysvětluje neudělení akreditace předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Rektor Petr Kaňka na setkání se studenty
Zdroj: ČT24

Kvůli sporům s jednatelem a odvolání rektora studenti i učitelé na konci března stávkovali a založili odbory. Řada vyučujících dokonce ze školy odešla. Kromě snahy zavést nový obor jim vadilo Doležalovo chování: Podle prorektora Pavla Šidáka a zakladatele odborů je to arogantní, agresivní a nekompetentní člověk. Škola také například několik měsíců neproplácela smlouvy a faktury, nehradila za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění. Učitelé pracovali bez výplat, aby studenti alespoň dokončili ročníky.

Literární akademie Josefa Škvoreckého
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Problémy začaly po změně majitele školy

Dluh školy začal vznikat po nástupu nového managementu v roce 2007, kdy školu její spoluzakladatel Václav Krištof prodal nadnárodní firmě se sídlem v Německu. „Když jsem to prodával, tak ta škola vydělávala,“ říká Krištof, který se před patnácti lety spolu s Josefem Škvoreckým rozhodl do Prahy přinést vysokoškolskou výuku tvůrčího psaní. Od doby založení Literární akademie absolvovaly školu stovky bakalářů i magistrů, dnes scenáristů, spisovatelů nebo novinářů. Na výuce se podíleli prozaici i básníci jako Petr Šabach, Jáchym Topol, Alexandra Berková nebo Jiří Dědeček. „Pro lidi, kteří tam studovali, to byla možnost setkávat se obden s živými spisovateli, kteří mluvili konkrétně o své práci,“ lituje nastalé situace spisovatel Michal Viewegh, jeden z bývalých vyučujících tvůrčího psaní.

Po několika obměnách vlastníka zůstal většinový podíl v rukou Bernharda Peterse, současného předsedy hamburské společnosti Educationpartner. Literární akademie změnila název na International Art Campus Prague a jejím novým jednatelem se v roce 2013 stal zmíněný Miroslav Doležal. Rektor, vyučující i studenti se shodují, že to byl právě Doležal, kdo přivedl školu do největších problémů. Podle rektora Kaňky je obecným důvodem zániku školy nemožnost s novým jednatelem spolupracovat: „Nikdy od začátku mé funkce mi nebyly předloženy žádné podklady o hospodaření a hospodářských výsledcích školy,“ tvrdí.

Zakladatel Literární akademie Václav Krištof
Zdroj: ČT24

Německý majitel Bernhard Peters se zhruba před měsícem pokusil krachující akademii prodat pražské soukromé škole Michael. Ta provozuje střední a vyšší odbornou školu s obory Fotografie, Film a Grafický design. Aby měla škola znovu akademické vedení, s vidinou příchodu nových majitelů byl do funkce navrácen rektor Kaňka. Obchod se ale nakonec neuzavřel. Nový zájemce totiž od záměru koupit Literární akademii odstoupil kvůli vysokým dluhům, které původní majitelé a jednatel zamlčovali.

„Odstoupili jsme od smlouvy hlavně z toho důvodu, že závazky Literární akademie jsou vyšší, než je uvedeno v insolvenčním spise. A jsou to závazky, které do budoucna budou nadále vznikat, jsou to závazky z různých půjček, jsou to závazky kvůli nevypověditelným smlouvám. Zjistili, že spoustu těch věcí je neprůstřelných a absolutně špatně postavených,“ vysvětluje Ondřej Štěpánek, spolumajitel školy Michael. Německý vlastník Peters naopak tvrdí, že zájemce koupi zrušil zcela bezdůvodně a tím postavil školu do nelehké situace.

Po tom, co se dluhy Literární akademie nepodařilo vyřešit prodejem, jednatel Doležal na konci dubna na školu podal insolvenční návrh. Městský soud v Praze ho však kvůli věcným nepřesnostem koncem května zamítl. Protože se jednatel Doležal proti zamítnutí neodvolal, krach školy se pozastavil. Nový insolvenční návrh totiž musí podat věřitelé, mezi nimiž jsou i sami studenti. Situace se v současnosti stává nepřehlednou, podle dalších zdrojů byl totiž podán již další insolvenční návrh. Agónie zadlužené školy se tedy prodlužuje. Podle informací z ministerstva školství se úřad chystá odejmout škole souhlas k činnosti.

Studenti Akademie Škvoreckého čtou své práce zatím pouze v kavárně
Zdroj: ČT24

Studenti zatím „absolvují zkoušky“ v kavárně

Otázkou stále zůstává, co bude se sto třiceti studenty, kterým během studia škola zkrachovala. K posledním státním zkouškám se letos dostalo totiž jen patnáct z nich. „Pro ty studenty je opravdu hodně důležité, aby měli alespoň všechna potvrzení o tom, jaké zkoušky udělali, jaké semestry dokončili,“ radí studujícím předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Sami studenti se ale z nejistých vyhlídek nehroutí. Mezitím si v jedné z pražských kaváren sami zorganizovali literární festival Mela, kde si navzájem předčítali své bakalářské a magisterské práce – před zkušební komisí je totiž nejspíš nikdy neobhájí.