Čeští politici: Minská dohoda je zlom, konflikt ale neskončil

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mluví o záblesku zdravého rozumu. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by aktuální dohoda z Minsku mohla být zlomem v ukrajinské krizi. Opoziční lídr Petr Fiala (ODS) zdůrazňuje, že pokud povede ke konci násilí, bude to důležitý posun. Bývalý ministr zahraničí a někdejší předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan míní totéž. Zároveň ale podotýká, že dohoda nedává právo separatistům na svobodné volby. Ty jsou přitom podle Kavana pro uhašení konfliktu klíčové, protože si povstalci od počátku chtěli vládnout sami.

„Celý boj začal tím, že ty separatistické části Donbasu nechtěly přijímat vládu Kyjeva. Chtěly si do značné míry vládnout samy. Jakou formou?“ to je podle exministra zahraničí klíčová otázka i do budoucna. Zatímco závazky o stažení těžkých zbraní a konci střílení se dle jeho odhadu pravděpodobně dodrží, dohoda nijak nedefinuje, na jaké uspořádání mají separatisté právo. A to by mohlo být podle Kavana jádrem dalších sporů, uvedl v ČT.

„Z aktuální dohody pouze vyplývá, že by měl vzniknout dialog o regionálním uspořádání vzbouřeneckých oblastí,“ nicméně separatisté dle Kavana nemají jistotu, že se dopracují referenda, které by jim umožnilo vlastní uspořádání prosadit. „Mně vadilo už na té první dohodě ze září v Minsku, že tento bod byl velmi obecný. Tam jim byla slíbena jistá forma autonomie nebo samosprávy, ale nebylo to upřesněno,“ konstatoval Kavan.

„Znepokojilo mě, že prezident Porošenko řekl to, co loni v září. Totiž, že defederalizace nepřichází v úvahu, a vyjádřil se skepticky i k možnosti autonomie, ale zároveň neřekl, co tedy bude,“ dodal bývalý ministr zahraničí s tím, že většina separatistů federalizaci chce. „Já jsem byl vždy přesvědčený, že odtržení chtěla jen menšina z nich, protože to není realistické,“ uzavřel Jan Kavan, podle něhož by ovšem po tak velkém krveprolití mohla být jednoduší konfederace.

26 minut
Jan Kavan k minské dohodě
Zdroj: ČT24

Premiér: Záblesk zdravého rozumu

„V každém případě je to pozitivní krok, je to záblesk zdravého rozumu,“ hodnotil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je na summitu Evropské unie. „Mohl by to být zlom,“ reagoval na výsledek minských jednání mezi prvními český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Oba si jednoznačný optimismus zatím ale šetří. Až následující týdny podle Zaorálka totiž ukážou, zda je výsledek reálný a udržitelný. Sobotka přidává, že už jednou tady minské dohody byly, ale nedodržovaly se. „Já mam pocit, že bude asi (v Evropě) panovat názor, že skutečná změna je to, co se odehraje třeba toho 15., pokud budeme skutečně vidět příměří, pokud budeme skutečně vidět, že zastavují těžké zbraně, pak můžeme teprve říci: 'Něco se zásadně nového stalo,'“ uvedl Zaorálek. Důležité podle něj bude sledovat, jak se skutečně změní chování Ruska, jestli stáhne těžké zbraně z oblasti a přestane podporovat a zásobovat povstalce. 

  • „Vítám uzavřenou dohodu. Doufám, že v neděli skutečně dojde k zastavení krveprolití. Jde o pozitivní krok správným směrem, zejména pokud se potvrdí, že dohoda obsahuje stažení těžkých zbraní, výměnu zajatců, odchod cizích jednotek a obnovu kontroly ukrajinské vlády nad její hranicí s Ruskem,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
  • "Prezident Miloš Zeman vítá uzavřenou dohodu v Minsku. Doufá, že neskončí jeho předchozí dohody a tentokrát skutečně dojde k zastavení bojů, které ohrožují životy civilních obyvatel," uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.
  • „Ten Proces, aby se došlo k trvalému míru, má řadu úzkých míst – já bych řekl přímo nášlapných min. A kdykoliv v tom procesu, který bude trvat několik měsíců, může dojít k úplnému vrácení do výchozího bodu. Takže půjde o dlouhý a riskantní proces,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Jiří Mihola: Záblesk naděje

Člen zahraničního výboru a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola vyzvdihuje termín „záblesk naděje“, který použila německá kancléřka Angela Merkelová. V hodnocení toho, jestli se jedná o zlom, by totiž byl ještě opatrný. „Jsem rád, že v době, kdy dlouhotrvající konflikt znovu eskaloval, tomu byla věnována mimořádná pozornost. Stejně jako mnozí domácí a zahraniční politici se na dohodu dívám s opatrnou nadějí,“ řekl Mihola, „dohod už bylo více, a ne vždy byly dodrženy.“

Podle zástupkyně třetí koaliční strany ANO se pak v minské dohodě mají vyskytovat místa, která mohou skýtat prostor k rozpoutání dalšího konfliktu. „Vnímáme to pozitivně, nicméně bych neměla žádná přehnaná očekávání. V dohodě je spousta sporných bodů, které mohou dál vyústit v nějaký konflikt,“ řekla místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Kristýna Zellenková (ANO). 

Opozice dohodu také vítá, zůstává ale nevyřešený Krym

Výsledek vyjednávání v Minsku vítá i opozice. „Dohoda je lepší než nic,“ uvedl Marek Ženíšek (TOP 09). Petr Fiala (ODS) sice upozorňuje, že neznáme parametry dohody, ale jinak závěr podporuje. „Každý rozumný člověk musí uvítat, že k nějaké dohodě došlo. Když jsme sledovali kolem víkendu ta jednání, celý svět je napjatě sledoval. Tam se nezdálo, že bychom mohli dospět k rozumnému výsledku. Pokud ale výsledkem dohody je to, že ustanou boje na Ukrajině, že přestanou umírat lidé, už to je dobrý signál,“ řekl Fiala.

Podle něj není problém vyřešený a nemůže být vyřešený. Má zde zůstávat otázka Krymu i otázka vývoje situace v separatistických oblastech Ukrajiny. Vyřešení Krymu zdůraznil i Mihola. „Když se tam hovoří o územní celistvosti Ukrajiny, já bych chtěl mít doslova a do písmene jasno i v tom, jestli se počítá s Krymem,“ dodal Mihola. Sankční politika Evropské unie a potažmo i České republiky je totiž navázána na anexi Krymu. Vůbec myšlenku obměny sankční politiky vůči Rusku označuje nyní za předčasnou, protože dohoda o příměří ještě nezačala ani platit. Teprve když bude dohoda naplňována, může reagovat i Evropská unie. Na dnešním summitu EU třeba premiér Sobotka nečeká ani diskusi ani jakékoliv změny v sankcích.

Podle komunistů Evropa ukázala emancipaci, schopnost řešit vlastní problémy a např. kancléřka Merkelová byla schopná garantovat postup, který vede ke stabilizaci. „Konsenzus to není, kompromis ano. Při konsenzu by museli být uspokojeni všichni, a to nejsou. Zejména jsem rád, že skončilo období, kdy občané nemohou mluvit vlastním jazykem,“ dodal Vojtěch Filip (KSČM).

Hlavní body dohody podepsané tzv. kontaktní skupinou
Zdroj: ČT24

Zásadní body nově dosažené dohody v Minsku

  • příměří od 15. února
  • stažení těžkých zbraní - probíhat má od 17. února a trvat dva týdny
  • propuštění všech vězňů, amnestie pro všechny účastníky bojů
  • stažení všech zahraničních bojovníků, zbraní a techniky z Ukrajiny, odzbrojení všech ilegálních skupin
  • zrušení restrikcí proti Donbasu, aby se mohl vrátit k normálnímu životu
  • ústavní reforma umožňující do konce roku decentralizaci povstaleckých oblastí
  • Kyjev do roka dostane pod kontrolu mezinárodní hranici

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 2 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 3 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 4 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 5 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 9 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 15 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 18 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...