Marksová k Michalákovým: Část spisu dává za pravdu norské straně

Praha – Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v Událostech, komentářích potvrdila, že obsah části spisu případu rodiny Michalákových je v souladu s tím, co dnes řekla norská ambasáda ohledně všech zveřejněných informací. Ministerstvo se tak k věci staví jinak než delegace, která se v Norsku účastnila jednání s Úřadem pro ochranu dětí.

17 minut
Marksová k „norským dětem“: Část spisu je v souladu s prohlášením norské ambasády
Zdroj: ČT24

„Měla jsem možnost seznámit se s částí spisu, která je přeložená, a jsou tam věci, které jsou v souladu s tím, co dnes řekla norská ambasáda. Jsou to ale věci intimního charakteru z té rodiny a myslím, že matka ani kvůli sobě ani kvůli dětem by je zveřejňovat neměla,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Ochrana soukromí a právní omezení v tom, co může být zveřejněno, tak může být významnou překážkou v řešení případu. „Úřady mají zákonnou povinnost mlčenlivosti, v různé míře se na ni dbá, jinak v České republice, jinak v Norsku. Úřady mohou poskytnout informace jenom za předpokladu, že jsou mlčenlivosti zproštěny. Ani já ani ministerstvo práce ani žádný jiný státní orgán své zákonné mlčenlivosti zproštěn nebyl,“ doplnil stanovisko ministryně ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. S ohledem na vyjádření norské ambasády se domnívá, že informace česká strana má. „Ale respektujeme zákonnou povinnost mlčenlivosti,“ řekl.

Garance české strany, zmatky na norské straně

Ministerstvo podle Marksové bez ohledu na tyto záležitosti vynakládá maximum snahy, aby rodině pomohlo. Nicméně jejich možnosti jsou omezené. „Ty děti pořád patří do jurisdikce Norska,“ upozornila Marksová. Za ministerstvo tak platí hlavně garance, které norské straně dali, pakliže dovolí přesun dětí do Česka. „Že tu rodinu, u které budou chlapci, budeme hlídat, nabízíme tam mediaci, nabízíme terapii, nabízíme to, že tam bude sociální pracovnice,“ vyjmenovala ministryně.

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) a právní poradce rodiny Pavel Hasenkopf jsou však po návratu z jednání s norským úřadem značně rozladěni z přístupu norské byrokracie, případně se kriticky vyjadřují i k fungování českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Hasenkopf označuje slova norské ambasády o zamlčení podrobností za urážku Evy Michalákové. „Dnes jsem se úředníků, kteří mají na starosti případ paní Michalákové, pětkrát zeptal, co zůstává důvodem, proč děti byly odebrány Evě Michalákové. Třikrát odvedli řeč jinam, zamluvili to, počtvrté mi vyhrožovali, že schůzku předčasně ukončí, pokud si neodpustím tyto nepatřičné otázky, a popáté vedoucí úřadu výslovně přiznala, že na tuto otázku neumí odpovědět,“ zdůvodnil Hasenkopf.

Podle Chalánkové je třeba postupovat podle presumpce neviny, přičemž ona situaci vidí jako jednání dvou nerovných partnerů, jemuž chybí arbitr. „Jestliže má matka k dispozici papír z policie, která dnes zopakovala, že je připravena jít svědčit ve prospěch matky, že veškerá obvinění byla odložena, jsou nepodložená, tak to je základní sdělení, které z této cesty máme,“ zmínila Chalánková. Navíc doplnila, že je třeba dnešní informaci o zkrácení času schůzek matky s dětmi brát s rezervou. „Otázka, jak časté budou schůzky, jak dlouho budou trvat, bude teprve řešena. (…) Na schůzce s Barnevernetem byla spíše diskutována forma schůzek, ale jaká bude frekvence, to se bude ještě řešit. Není to konečná,“ uvedla.

Děti jsou u pěstounů téměř čtyři roky

Úřad pro ochranu dětí odebral Michalákovým syny v květnu 2011 pro podezření z pohlavního zneužívání. Oba rodiče vyšetřovala policie, ale vyšetřování zastavila. Matka však přiznala, že syny výchovně plácla, což je v Norsku zakázáno zákonem. Totéž podle ní dělal její bývalý manžel. „Dělal to samé, co já: když děti zlobily, tak je plácnul přes zadek,“ popsala již dříve Eva Michaláková. Děti se proto rodičům nevrátily, naopak v únoru 2012 zbavily norské úřady Michalákovy práva na péči a každý z bratrů žije v jiné pěstounské rodině. Matka dětí neuspěla se stížnostmi u norských soudů ani Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 7 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 8 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 21 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
11. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
11. 7. 2025

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
11. 7. 2025
Načítání...