Sněmovna uzavírá nominace do rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Praha - Dnes je poslední den, kdy mohou poslanecké kluby navrhovat kandidáty na členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Sněmovna poté rozhodne, které z navržených osobností nabídne senátu ke zvolení. Sedmičlenná rada, kterou bude volit senát, bude významná především tím, že bude první, a tudíž jejím hlavním úkolem bude stanovit dlouhodobější koncepty a jmenovat prvního ředitele tohoto ústavu.

První ředitel nebude mít podle novináře a předsedy sdružení Post Bellum Mikuláše Kroupy, který byl hostem ve studiu Dobrého rána, jednoduchou pozici. Bude muset smířit historickou obec, jejíž názory na nově vzniklý ústav se mnohdy rozcházejí. Smyslem činnosti tohoto ústavu je zejména projektová činnost.

„Prvním jeho úkolem by měla být realizace několika projektů naráz, v první řadě se jedná o úkoly v oblasti pamětníků, zejména veteránů z druhé světové války či politických vězňů z 50. let. Vzhledem k jejich vysokému věku je nutné je vyzpovídat, natočit jejich příběhy a ty vystavit na internetu,“ přiblížil primární činnost ústavu Kroupa. Ústav byl by měl být aktivní i při vydávání pamětnických publikací doplněných o historická fakta či iniciovat vznik nového historického časopisu.

Jednotlivé poslanecké kluby jména svých kandidátů již zveřejnily. ODS chce mít v radě rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu, KDU-ČSL děkana filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka či historika Michala Pehra. Sociální demokraté navrhnou svého bývalého poslance, historika a archiváře Vladimíra Cisára. Zelení nominují někdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala a ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmu, který už získal nominaci od Sdružení historiků České republiky. Komunisté své adepty navrhnout odmítli, ke kandidátům ale už patří díky Českému svazu bojovníků za svobodu bývalá poslankyně za KSČM Jitka Gruntová.

Mezi kandidáty jsou také člen odbojové skupiny bratří Mašínů Milan Paumer nebo předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, kterou nominoval prezident Václav Klaus, dále také diplomat Jiří Gruša, bývalý disident a důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín či žurnalista a moderátor Petr Brod.

Ústav se bude věnovat období komunismu a nacistické okupace. Jeho rada bude mít na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování jeho ředitele. Kandidáty do rady bude možné navrhovat zřejmě až do konce října, kdy své kandidáty vybere sněmovna. Kandidáty do rady mohou navrhnout sdružení odbojářů nebo politických vězňů či občanská sdružení a společnosti, které se věnují zkoumání historie, archivnictví, vzdělávání nebo ochranou lidských práv. Z návrhů těchto uskupení senát vybere čtyři členy rady, další dva z kandidátů sněmovny a jednoho z prezidentských nominací.

Svou totalitní minulost už studují i ostatní postkomunistické země. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) vznikl na základě zákona o paměti národa, který slovenští zákonodárci přijali v roce 2002. ÚPN už zveřejnil na svých internetových stránkách registry svazků bývalé StB, které obsahují jména lidí, kteří s tajnou policií spolupracovali, ale také těch, které StB pronásledovala. Na internetu lze zjistit například jména některých arizátorů židovského majetku z období druhé světové války.

Polský Institut paměti národa (IPN) vznikl na základě zvláštního zákona z roku 1998, činnost zahájil v roce 2000. V Německu se komunistickou minulostí zabývá Nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED a spolkový zmocněnec pro dokumenty státní bezpečnosti bývalé NDR (BSTU). Archivy východoněmecké státní policie Stasi jsou přístupné od roku 1992. V Maďarsku mají od roku 2004 Historický archiv maďarské státní bezpečnosti. Přehled agentů a spolupracovníků bývalé komunistické státní bezpečnosti z období 1948-1990 v Maďarsku zatím oficiálně zveřejněn nebyl.

  • Výstava portrétů bývalých politických vězňů konaná v rámci Festivalu proti totalitě Mene Tekel. autor: Simon Frey, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/8/799.jpg
  • Do seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti mohou již zhruba dva týdny nahlížet lidé v Knihovně města Olomouce, zatím však této možnosti nikdo nevyužil. Zpřístupnění seznamů zajistil olomoucký magistrát. Písemné seznamy spolupracovníků StB získal pro 13 obcí v regionu, jež jsou sídlem takzvaných malých okresů, olomoucký krajský úřad. autor: Galgonek Vladislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/8/797.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 37 mminutami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 1 hhodinou

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 2 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 2 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 3 hhodinami

Bouřky na Moravě lámaly stromy a ničily střechy, hasiči měli desítky výjezdů

Silné bouřky, které od nedělních 19:30 přecházely od jihozápadu na severovýchod jižní Moravou, lámaly a vyvracely stromy, na některých místech silný vítr odnesl i plechy ze střech. Před 22. hodinou v regionu lidé nahlásili osmdesát případů, kde byla zapotřebí pomoc hasičů, informoval jejich mluvčí Štěpán Komosný. K desítkám událostí vyjížděli i hasiči ve Zlínském a Olomouckém kraji, kteří rovněž převážně zajišťovali větrem poškozené střechy a odstraňovali spadlé stromy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Společnost ČEPS odmítá, že by už ve středu byla varována před možným přetížením sítě

Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.
před 13 hhodinami

Důchod v lednu vzroste dle odhadu o 650 korun měsíčně

Průměrný důchod vzroste v lednu zhruba o 650 korun měsíčně. Vyplývá to z nových dat Národní rozpočtové rady, která získala Česká televize. Průměrná penze by tak na začátku příštího roku vystoupala na 21 700 korun. Podobným odhadem disponuje i ministerstvo práce, přesný návrh lednového zvyšování důchodů bude mít šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) hotový v září. Zohlední inflaci mezi loňským červencem a letošním červnem.
před 14 hhodinami
Načítání...