Sněmovna uzavírá nominace do rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Praha - Dnes je poslední den, kdy mohou poslanecké kluby navrhovat kandidáty na členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Sněmovna poté rozhodne, které z navržených osobností nabídne senátu ke zvolení. Sedmičlenná rada, kterou bude volit senát, bude významná především tím, že bude první, a tudíž jejím hlavním úkolem bude stanovit dlouhodobější koncepty a jmenovat prvního ředitele tohoto ústavu.

První ředitel nebude mít podle novináře a předsedy sdružení Post Bellum Mikuláše Kroupy, který byl hostem ve studiu Dobrého rána, jednoduchou pozici. Bude muset smířit historickou obec, jejíž názory na nově vzniklý ústav se mnohdy rozcházejí. Smyslem činnosti tohoto ústavu je zejména projektová činnost.

„Prvním jeho úkolem by měla být realizace několika projektů naráz, v první řadě se jedná o úkoly v oblasti pamětníků, zejména veteránů z druhé světové války či politických vězňů z 50. let. Vzhledem k jejich vysokému věku je nutné je vyzpovídat, natočit jejich příběhy a ty vystavit na internetu,“ přiblížil primární činnost ústavu Kroupa. Ústav byl by měl být aktivní i při vydávání pamětnických publikací doplněných o historická fakta či iniciovat vznik nového historického časopisu.

Jednotlivé poslanecké kluby jména svých kandidátů již zveřejnily. ODS chce mít v radě rektora Masarykovy univerzity v Brně Petra Fialu, KDU-ČSL děkana filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka či historika Michala Pehra. Sociální demokraté navrhnou svého bývalého poslance, historika a archiváře Vladimíra Cisára. Zelení nominují někdejšího ministra životního prostředí Ivana Dejmala a ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmu, který už získal nominaci od Sdružení historiků České republiky. Komunisté své adepty navrhnout odmítli, ke kandidátům ale už patří díky Českému svazu bojovníků za svobodu bývalá poslankyně za KSČM Jitka Gruntová.

Mezi kandidáty jsou také člen odbojové skupiny bratří Mašínů Milan Paumer nebo předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, kterou nominoval prezident Václav Klaus, dále také diplomat Jiří Gruša, bývalý disident a důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín či žurnalista a moderátor Petr Brod.

Ústav se bude věnovat období komunismu a nacistické okupace. Jeho rada bude mít na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování jeho ředitele. Kandidáty do rady bude možné navrhovat zřejmě až do konce října, kdy své kandidáty vybere sněmovna. Kandidáty do rady mohou navrhnout sdružení odbojářů nebo politických vězňů či občanská sdružení a společnosti, které se věnují zkoumání historie, archivnictví, vzdělávání nebo ochranou lidských práv. Z návrhů těchto uskupení senát vybere čtyři členy rady, další dva z kandidátů sněmovny a jednoho z prezidentských nominací.

Svou totalitní minulost už studují i ostatní postkomunistické země. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) vznikl na základě zákona o paměti národa, který slovenští zákonodárci přijali v roce 2002. ÚPN už zveřejnil na svých internetových stránkách registry svazků bývalé StB, které obsahují jména lidí, kteří s tajnou policií spolupracovali, ale také těch, které StB pronásledovala. Na internetu lze zjistit například jména některých arizátorů židovského majetku z období druhé světové války.

Polský Institut paměti národa (IPN) vznikl na základě zvláštního zákona z roku 1998, činnost zahájil v roce 2000. V Německu se komunistickou minulostí zabývá Nadace pro výzkum a dokumentaci diktatury SED a spolkový zmocněnec pro dokumenty státní bezpečnosti bývalé NDR (BSTU). Archivy východoněmecké státní policie Stasi jsou přístupné od roku 1992. V Maďarsku mají od roku 2004 Historický archiv maďarské státní bezpečnosti. Přehled agentů a spolupracovníků bývalé komunistické státní bezpečnosti z období 1948-1990 v Maďarsku zatím oficiálně zveřejněn nebyl.

  • Výstava portrétů bývalých politických vězňů konaná v rámci Festivalu proti totalitě Mene Tekel. autor: Simon Frey, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/8/799.jpg
  • Do seznamů spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti mohou již zhruba dva týdny nahlížet lidé v Knihovně města Olomouce, zatím však této možnosti nikdo nevyužil. Zpřístupnění seznamů zajistil olomoucký magistrát. Písemné seznamy spolupracovníků StB získal pro 13 obcí v regionu, jež jsou sídlem takzvaných malých okresů, olomoucký krajský úřad. autor: Galgonek Vladislav, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/8/797.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) konstatoval, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
00:11AktualizovánoPrávě teď

Déšť na severovýchodě Česka ustal. Povodňová bdělost platí na jednom toku

Vydatné deště rozvodnily toky na severovýchodě Česka. V šest večer podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platil první povodňový stupeň, tedy bdělost, na posledním toku v Moravskoslezském kraji. V Jeseníkách a Beskydech předtím během 24 hodin napršelo někde i víc než sto litrů vody na metr čtvereční a hladiny se místy přechodně dostaly na druhý stupeň pohotovosti.
01:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy Uhlíř skončil ve funkci

Koordinátor objasňování bitcoinové kauzy David Uhlíř skončil ve funkci. Podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) Uhlíř úspěšně splnil svěřené zadání spočívající v tom, aby ministerstvo od počátku postupovalo transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Decroix také uvedla, že podá nejvyšší státní zástupkyni Lence Bradáčové podnět k dohledu v dané kauze. Resort podle ministryně nedostává adekvátní odpovědi od Vrchního státního zastupitelství.
12:44Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Doma je člověk tam, kde je sám sebou, zní vzkaz letošní Prague Pride

V Praze na Střeleckém ostrově začal 15. ročník festivalu hrdosti Prague Pride. Už ráno zástupci magistrátu na budově Nové radnice na Mariánském náměstí vyvěsili duhovou vlajku. Festival nabídne přes sto osmdesát akcí, které propojuje letošní téma Kde domov můj? Týdenní přehlídka o životě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+) vyvrcholí v sobotu duhovým průvodem hrdosti, který projde centrem města a zakončí ho hudební program na Letné.
14:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rektorka UK znovu odvolala děkana katolické fakulty Brože

Rektorka Univerzity Karlovy (UK) Milena Králíčková odvolala na návrh akademického senátu katolické teologické fakulty (KFT) jejího děkana Jaroslava Brože. Rozhodnutí nabývá účinnosti doručením, Brož ho dle univerzity zatím nepřevzal. Králíčková Brože odvolala na návrh předchozího akademického senátu už v únoru, děkan ale kvůli tomu podal žalobu. Soud ho poté předběžným opatřením vrátil do funkce, než o žalobě rozhodne. Brož ani fakulta se k situaci zatím nevyjádřili.
11:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud potvrdil miliardy od státu pro podnikatele v kauze Diag Human, píše Odkryto

Odvolací soud v Londýně potvrdil nárok česko-švýcarského podnikatele Josefa Šťávy na miliardové odškodné v kauze Diag Human za překažený obchod s krevní plazmou v devadesátých letech, informoval server Odkryto.cz. Nárok na odškodné přiznali Šťávovi mezinárodní arbitři v roce 2022. Jaká bude konečná výše odškodného, není úplně jisté. Původní nález arbitrů přiřkl Šťávovi osm miliard korun.
19:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na nikoho složky nevedeme, odmítl Řehka tvrzení poslance ANO

Náčelník generálního štábu Karel Řehka popřel, že by armáda sledovala politické strany nebo občany. Reagoval tak na dřívější obvinění poslance ANO Pavla Růžičky, podle kterého armáda sbírala informace na politiky. Vyplývá to podle něj z dokumentů, které zveřejnil na sociální síti X. Podle Řehky jsou informace zavádějící a překrucované, pocházejí z dokumentů ke dvěma interním projektům a cvičením armády.
před 3 hhodinami

Česko čeká další deštivý týden, nejvyšší teploty budou kolem 25 stupňů

I tento týden bude v Česku deštivý a bude převážně oblačno. Mohou se také objevovat bouřky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou většinou kolem 25 stupňů Celsia, maximálně by se mohly koncem týdne dostat přechodně na 27 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Letní počasí se podle meteorologů vrátí pravděpodobně až v půlce srpna.
08:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...