Zámek Hrubý Rohozec soud dědičce Walderode nevydal

Semily - Okresní soud v Semilech nevrátil dědičce šlechtického rodu Walderode Johanně Kammerlanderové turnovský zámek Hrubý Rohozec a další majetek. Zámek patří Národnímu památkovému ústavu, ostatní budovy a pozemky městu Turnov, Lesům České republiky, Pozemkovému fondu, Ředitelství silnic a dálnic nebo soukromým firmám.

Podle soudce Víta Záveského Kammerlanderová při jednání neprokázala, že se Karl des Fours Walderode během druhé světové války neprovinil proti československému státu. „Proti dnešnímu rozhodnutí okresního soudu se odvoláme ke krajskému soudu,“ uvedl advokát Kammerlanderové Roman Heyduk.

Krajský soud v Liberci vydal loni v lednu Kammerlanderové les o rozloze čtvrt hektaru, který patřil vesnici Žďárek u Turnova. Obec se proti rozsudku dovolala k Nejvyššímu soudu v Brně. Rozhodnutí ale zatím nepadlo. Heyduk by však uvítal, kdyby Nejvyšší soud vyřešil případ Žďárek co nejdříve. Půjde totiž o rozsudek důležitý pro všechna neukončená soudní jednání o vydání bývalého majetku rodu Walderode.

Karl des Fours Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek podle Benešových dekretů v roce 1946. V roce 1947 Walderodemu úřady československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 totiž emigroval a o občanství znovu přišel.

V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. Bojoval ve wehrmachtu a odpůrci vydání majetku mu připisují i členství v Henleinově SDP. V roce 1993 dostal Walderode od Lesního závodu v Harrachově téměř 90 hektarů lesa u Turnova, o tři roky později však ministerstvo zemědělství rozhodnutí zrušilo.

Kammerlanderová usiluje o bývalý majetek rodu Walderode v celkové hodnotě asi 120 milionů korun. U semilského soudu ale neuspěla ani v jednom případě. V roce 2005 například nedostala zpět dva pozemky a stavební parcelu v Turnově - Daliměřicích. Měly totiž jiného majitele než v roce 1992, kdy o ně Walderode při restituci požádal. Oprávněnost nároku Kammerlanderové na pozemky tehdy Záveský vůbec neposuzoval. „Nemohl jsem vydat žalobkyni pozemky zatížené tak velkými změnami,“ vysvětlil soudce.

Zámek Hrubý Rohozec a některé další nemovitosti, o něž šlo Kammerlanderové při dnešním jednání u semilského soudu, však patří stejným vlastníkům jako v roce 1992, kdy se Walderode o rodový majetek přihlásil. Vleklá jednání o vydání majetku rodu Walderode dnes Kammerlanderová označila za politický ping-pong. „Není normální, co se děje,“ řekla.

Hrubý Rohozec vznikl na začátku 14. století jako gotický hrad, po třech přestavbách se v něm však mísí různé stavební slohy. Zámek založila jedna z větví rodu Markvarticů a v 17. století připadl rodu Des Fours.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo vnitra odhalilo kyberútok na systém úřadu

Ministerstvo vnitra odhalilo kybernetický útok na systém úřadu, byl odpojen, sdělil šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Incident je závažný, nedošlo však k úniku osobních dat ani důležitých nebo utajovaných informací, dodal. Zasaženy nebyly ani systémy kritické infrastruktury, tedy ani systémy policistů nebo hasičů. Ministr nevyloučil zapojení cizího státu. Úřad útok nahlásil NÚKIB a centrále proti kyberkriminalitě.
12:00Aktualizovánopřed 3 mminutami

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS představil dosud shromážděné informace k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v části Česka. „Problém je, že došlo k násobení poruch. Kdyby došlo k samotnému pádu vodiče a nenásledovaly by to další tři doprovodné prvky, tak by soustava vydržela,“ sdělil šéf ČEPSu Martin Durčák. ČEPS také oznámil, že ve čtvrtek zahájil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení s termovizí. Výsledky budou v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Soudce, jenž měl vynést rozsudek v kauze Čapí hnízdo, navrhla policie obžalovat

Policisté ukončili vyšetřování bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalky. Podle policie si měl z počítače neoprávněně stáhnout rozsudek Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023 a pak jej předat novinářům, za což ho navrhli obžalovat. ČT to řekl vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jan Vychyta. Kydalka přitom případ Čapí hnízdo nesoudil. Loni u městského soudu skončil, odešel do předčasného důchodu. V případě odsouzení mu hrozí až tři roky vězení.
před 25 mminutami

BIS odhalila několik pokusů o sabotáže

Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům, uvedla ve výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad. Dodala, že odhalila několik pokusů o sabotážní akce.
10:23Aktualizovánopřed 28 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obrana pohrozila odstoupením od miliardové smlouvy na děla Caesar

Existuje riziko, že děla Caesar nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliardy korun odstoupit. Resort uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset. Armáda jich tak má dostat 62. Na zálohách dosud Česko uhradilo 7,2 miliardy.
10:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Politologové v Událostech, komentářích rozebírali efektivitu předvolebních koalic

Politické strany a hnutí pracují na kandidátních listinách pro podzimní volby do sněmovny. Mezi velkými i menšími uskupeními se tak vedou debaty o možném spojování do koalic a pořadí jejích zástupců na kandidátkách. U spojování politických sil záleží na konkrétní situaci, uvedla v Událostech, komentářích politoložka Vladimíra Dvořáková. Vyplatit se to podle ní může, pokud strana chce snížit konkurenci a tématy partnerské strany neodradí vlastní voliče. Spolupráce pak může drhnout například na ekonomických či bezpečnostních otázkách, upozornil politolog Miloš Brunclík. Debatu moderovala Barbora Kroužková.
před 1 hhodinou

Energie zlevňují, už ale ne tak výrazně

Ceny energií v Česku klesají. Dodavatelé své nabídky v posledních měsících zlevňují – i když ne tak výrazně jako v předešlém období. Někteří plánují další snížení cen na podzim. Analytici se proto shodují, že nadcházející topná sezona bude v průměru levnější než ta předchozí. Část z nich ale zároveň upozorňuje, že v dlouhodobějším horizontu mohou energie začít spíš zdražovat, a radí současné ceny si pojistit na delší dobu.
před 2 hhodinami
Načítání...