ČSSD chce zřídit vyšetřovací komisi ke stravenkám

Praha - Poslanecká sněmovna dnes na návrh ČSSD přerušila projednávání návrhu na zrušení daňové výhody u stravenek. Projednávání přerušila do doby, než zřídí vyšetřovací komisi, která by měla objasnit, zda za zachováním stravenek při loňském projednávání vládní reformy veřejných financí stály lobbistické firmy. O zřízení komise bude teprve rozhodovat. Pro hlasovali hlavně sociální demokraté, komunisté a podpořil je i bývalý sociální demokrat Miloš Melčák. Koaliční poslanci byli proti návrhu na přerušení.

Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Haška navrhne sociální demokracie zřízení vyšetřovací komise na příští schůzi, která by měla začít 22. dubna. „Uvidíme, jaká bude politická vůle (zřídit komisi) tady ve sněmovně,“ uvedl. Pokud dolní komora komisi zřídí, může podle něj jednání o novele pokračovat. Komise by podle něj měla ukázat, nakolik je reforma odrazem vůle politických stran a nakolik tam hrály roli „nestandardní postupy a procesy“. Hašek si myslí, že pokud vyšetřovací poslanecký tým vznikne, měl by pracovat zhruba šest měsíců. Pak by komise měla sněmovně předložit své závěry.

Spoluautor návrhu a daňový expert ODS Michal Doktor to považuje ze strany ČSSD za obstrukci a snahu oddálit řešení problému. „Já myslím, že je to obstrukce, odklad, zbytečnost. Komise nemůže nic vyšetřit a pochybuju o tom, že vůbec zřízena bude,“ řekl novinářům Doktor, podle něhož svědčí rozhodnutí o nedostatku politické odvahy. Uvedl, že vláda ČSSD v roce 2004 také uvažovala o zrušení daňového zvýhodnění stravenek, nyní o čtyři roky později jako opozice hlasuje proti němu.

Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka ČSSD od komise očekává, že se bude zabývat vztahem mezi lobbisty a premiérem Topolánkem. „Jen to, že se bude hovořit o tom vztahu (společnosti) no comment!, pan Dalík, pan předseda vlády Topolánek, už to bude pro českou veřejnost dostatečně alarmující. Jen kdyby se o této vazbě hovořilo, tak to úplně stačí,“ řekl novinářům.

Návrh ODS ruší daňové zvýhodnění stravenek tak, že zaměstnavatelé už v budoucnu nebudou mít možnost odečítat si z daňového základu 55 procent nominální hodnoty stravenek. Návrh čelil tvrdé kritice opozice, která poukazovala hlavně na to, že poškodí zaměstnance. Zastánci, mezi nimi i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), zase uváděli, že jde o nezdaněný příjem a nesystémové opatření.

Ze strany opozice padala i obvinění z podléhání nátlaku lobbingových firem, a to s odvoláním hlavně na lednovou reportáž České televize. Ta tenkrát uvedla, že největší vydavatel stravenek v ČR, firma Sodexho Pass, údajně zaplatila za pokračující daňové zvýhodnění stravenek 100.000 eur (2,6 milionu korun) firmě no comment!, která je údajně blízká vedení ODS.

Právě poslanec Melčák se ve svém vystoupení o této reportáži zmínil.
„Autoři reportáže v podstatě vykonstruovali sprosté obvinění, že peníze z jakési smlouvy týkající se nezrušení stravenek byly určeny pro mne a kolegu Michala Pohanku,“ prohlásil. Podle něj šlo jen o účelovou mediální
konstrukci, která měla skandalizovat některé politiky. "Zřízením
vyšetřovací komise bychom se možná konečně dozvěděli, kdo, kde a z jakých informačních a finančních zdrojů vyrábí tyto medializované skandály s viditelně stejnou režií," tvrdí.

S návrhem na zřízení komise posléze vystoupil předseda poslanců ČSSD Hašek. Komise by podle usnesení měla sloužit k „objasnění činnosti lobbistických firem v souvislosti s projednáváním a výsledkem projednávání sněmovního tisku 222, tedy vládní reformy veřejných financí“.

Sněmovna nyní již jednu vyšetřovací komisi má. Ta se snažila objasnit
okolnosti soutěže na výběr dodavatele systému pro výběr mýtného. Závěrečnou zprávu by měla v nejbližší době předložit poslancům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hlasování o nedůvěře Evropské komise bylo divadlo, řekl Síkela v Interview ČT24

Bylo zřejmé, že hlasování o nedůvěře Evropské komise (EK) nemůže projít, od začátku šlo o „politické divadlo“, prohlásil eurokomisař Jozef Síkela (STAN). V pořadu Interview ČT24 s ním moderátorka Tereza Řezníčková dále probírala, jak americký prezident Donald Trump ovlivní ekonomickou situaci v Evropské unii či v jakých oblastech Evropa působí v Africe a kdo jsou její klíčoví partneři.
18:29Aktualizovánopřed 21 mminutami

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nemocnice Nymburk se vzpamatovává z kyberútoku

Lékaři z nymburské nemocnice po rozsáhlém kybernetickém útoku, který zařízení zasáhl minulý týden, postupně znovu získávají přístup do informačního systému a s tím i databáze pacientů. Z 250 počítačů zatím technici zprovoznili zhruba třetinu, aspoň jeden na každém oddělení. Většina lékařských přístrojů je již funkčních, třeba magnetickou rezonanci ale zdravotníci otestovali ve čtvrtek poprvé. Žádanky a dokumenty musí doktoři stále vyplňovat ručně, péče o pacienty však omezená není. Veškeré systémy a počítače chce mít nemocnice naplno zprovozněné do konce příštího týdne.
před 1 hhodinou

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kraje nedostanou od státu chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic

Stát letos krajům neposkytne chybějící dvě miliardy korun na opravy silnic druhé a třetí třídy a mostů. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) to potvrdil na jednání hejtmanům, kteří varují před odkladem desítek staveb po celé republice. Kraje tak budou muset sahat do jiných investic nebo projekty přesunout na příští rok, uvedla mluvčí Asociace krajů ČR a Zlínského kraje Soňa Ličková. Ministerstvo dopravy k tomu sdělilo, že stát přispívá každoročně krajům a Praze na dopravní projekty více než deseti miliardami korun.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet infarktů se snižuje. Klíčová je rychlá reakce okolí

Případů infarktů v posledních letech v Česku ubývá a snižuje se i procento těch, kteří je nepřežijí. Jiné kardiovaskulární diagnózy jsou naopak na vzestupu. Mezi nejčastější patří chronicky zvýšený tlak. Nemoci oběhové soustavy jsou v tuzemsku nejčastější příčinou úmrtí, zásadní je prvotní reakce laické veřejnosti. A pomáhají i přístupné defibrilátory, jejichž umístění lidé najdou v aplikaci Záchranka.
20:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jiří Brožek získá ve Varech jako první střihač Cenu prezidenta festivalu

Jiří Brožek je prvním střihačem v historii, který převezme Cenu prezidenta festivalu v Karlových Varech. O jejím udělení rozhodl ještě Jiří Bartoška, který v květnu zemřel. Sám Brožek pro festival vybral a uvedl jeden ze svých více než 130 filmů – Smrt krásných srnců. Za svou práci obdržel již devět Českých lvů.
před 1 hhodinou

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po čtvrtečním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
15:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...