ČSSD chce vyšetřovací komisi k okolnostem Čunkova případu

Praha - Sociální demokraté navrhnou vznik sněmovní komise, která by prověřila okolnosti vyšetřování šéfa vicepremiéra Jiřího Čunka. Chtějí zjistit, zda se na údajném ovlivňování Čunkova případu nepodílely vládní špičky. ČSSD tak reaguje na pondělní soudní řízení Marie Benešová vs. vysocí justiční představitelé, v rámci kterého vypovídala ostravská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Andělová včera u soudu prohlásila, že na ni místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera vyvíjel nátlak, aby řízení v údajné Čunkově korupční kauze protahovala, jinak že hrozí pád vlády. Kučera to odmítá.

Předseda poslaneckého klubu Michal Hašek řekl, že tato slova pootevřela „Pandořinu skříňku“ a sociální demokraté je nenechají bez povšimnutí. Chtějí ale počkat na to, jaký bude rozsudek soudu, u nějž někteří vysocí justiční představitelé zažalovali stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Benešová tyto lidi v souvislosti s kauzou Čunek označila za „zákulisní justiční mafii“, která se snaží ovlivňovat kauzy.

Zatím není jasné, zda ČSSD navrhne zřízení vyšetřovací komise již na červnové schůzi dolní komory. Záležet bude právě na tom, kdy padne ve sporu rozsudek.