Volby by teď vyhrála ČSSD, ODS ztrácí víc jak 16 procent

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by v listopadu vyhrála ČSSD, pro kterou by hlasovalo 37,7 procenta lidí. Občanským demokratům by odevzdalo hlas 21,1 procenta lidí, což je oproti minulému měsíci téměř desetiprocentní pokles. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Po hypotetických listopadových volbách by ČSSD získala 100 mandátů, tedy polovinu Poslanecké sněmovny. Vládní koalice by se musela smířit se 75 mandáty, což je oproti minulosti horší výsledek. Přesně před dvěma lety měly strany vládní koalice podporu 126 mandátů.

Sociální demokraté si stále udržují náskok v souvislosti s říjnovým vítězstvím v krajských a senátních volbách, ze kterých těží i KSČM. Komunisty, kteří by získali 25 mandátů, by volilo 9,6 procenta lidí. Pro lidovce a zelené, kteří vládnou v koalici s ODS, by shodně hlasovalo 5,6 procenta voličů.

Voleb by se podle průzkumu zúčastnilo 54 procent lidí, účast v nich naopak odmítá 17 procent občanů. Ostatní lidé se zatím nerozhodli. Z 1 275 respondentů by 3,7 procenta volilo ostatní malé strany. Žádnou stranu by nevolilo 8,6 procenta lidí a 8,1 procento voličů by nevědělo, pro kterou stranu se rozhodnout.