Topolánek: Kongres nebude tlačit poslance ke schválení Lisabonské smlouvy

Praha - Víkendový kongres Občanských demokratů nebude v žádném případě vytvářet tlak na poslance a senátory ODS kvůli budoucímu hlasování o Lisabonské smlouvě. Novinářům dnes tuto informaci oznámil premiér a dosluhující předseda strany Mirek Topolánek. O dokumentu, znamenajícím výraznou reformu Evropské unie, se má jednat na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny již příští týden. I přesto bude Lisabonská smlouva zřejmě jedním ze zásadních témat víkendového kongresu.

Kongres ODS bude mimořádně ostře sledovaný, protože boj o post předsedy, v němž se utkají Topolánek a jeho vyzyvatel pražský primátor Pavel Bém, se v podstatě stal bitvou o další směřování strany. Klaus, stojící za Bémem, ostře kritizuje Topolánka a jeho vládu pro údajně příliš velkou servilitu vůči Evropské unii. Bém například žádá konec koaličního kabinetu a navrhl, aby ČR místo lisabonské smlouvy zahájilo v EU diskusi o přijetí zcela nového, asi patnáctistránkového základního dokumentu.

Kongres může rozdělit ODS

Skeptický názor na dokument mají i jiné výrazné postavy ODS, například europoslanec Jan Zahradil. Na víkendovém sjezdu strany se o lisabonské smlouvě zřejmě bude důkladně diskutovat. Postoj k ní může ODS dokonce rozštěpit. Prezident a velký kritik smlouvy Václav Klaus už dal totiž najevo, že by mohl své svazky se stranou, které pomohl na svět, zpřetrhat a podpořit nově vzniklé euroskeptické politické uskupení.

Topolánek, který „Lisabon“ označil za cenu, kterou je nutné zaplatit za účast v evropském společenství, se snaží s opoziční ČSSD domluvit na toleranci v době českého předsednictví. ČSSD přitom trvá na co nejrychlejším přijetí lisabonské smlouvy. „Já se přikláním k tomu, aby po té diskusi kongres nezavazoval poslance a senátory ani k hlasování pro ani proti. To pokládám za nesmyslné,“ řekl dnes novinářům předseda ODS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 6 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 15 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 17 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 17 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 17 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 19 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 22 hhodinami
Načítání...