Fischer oznámil konec radaru v Čechách

Praha - Premiér Jan Fischer oznámil, že Spojené státy upustily od záměru postavit v Česku a v Polsku protiraketový štít. Fischera o tom v noci telefonicky informoval americký prezident Barack Obama. Fischer to poté oznámil prezidentovi Václavu Klausovi. V Česku měla být umístěna radarová základna, v Polsku protiraketové střely. Obama zároveň Fischerovi slíbil, že USA i přes nevybudování radaru nezmění přístup k doprovodným dohodám o vzájemné vědecké a technické spolupráci s Českem včetně financování některých projektů.

Česko vzalo informaci o nevybudování radaru na vědomí.

Americká delegace už informovala polskou stranu o svém záměru, nyní míří do Prahy. Jednání s nimi povede ministr zahraničí Jan Kohout. Obama v telefonátu upuštění od výstavby radaru odůvodnil obecně, konkrétněji to vysvětlí právě přijíždějící delegace. Ministr obrany Martin Barták momentálně pobývá ve Spojených státech. Podle něj spolupráci mezi Českem a USA v zahraničních vojenských misích nevybudování radaru neovlivní. Nebude také potřeba přehodnocovat nebo škrtat plány týkající se například vojenskoprůmyslové spolupráce českých firem s Američany, protože ta nebyla vázána na jednání o radaru.

Video Brífink premiéra Fischera a ministra Kohouta
video

Brífink premiéra Fischera a ministra Kohouta

Brífink premiéra Fischera a ministra Kohouta

17 9 09

Vyjádření ministra Bartáka

Barták se zítra sejde s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem a poradcem pro národní bezpečnost generálem Jamesem Jonesem. Ti by měli podrobněji vysvětlil, proč se USA rozhodly od původního plánu upustit. Podle agentury Reuters už Češi i Poláci jednají s Američany o účasti na novém systému protiraketové obrany. Oficiální stanovisko Baracka Obamy by mělo být známo kolem 16:00. „Jsme připraveni zvážit jakoukoliv rozumnou nabídku, jakékoliv zapojení v dalším budování protiraketové obrany,“ komentoval to pro ČT24 Barták.

Ratifikační proces tedy pokračovat nebude

Premiér Fischer řekl, že o přehodnocení záměru, a tím pádem i možnosti základnu nevybudovat, věděli. Smlouvy o radaru mezi Českem a USA už byly podepsány před víc než rokem, sněmovna se ale k hlasování o této věci nedostala. „V tuto chvíli nemá smysl, aby ratifikační proces pokračoval,“ komentoval to ministr Kohout.

Informace o zrušení plánů na umístění prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku se dnes objevila v americkém deníku The Wall Street Journal, české diplomatické zdroje ji poté potvrdily. Původně měl být štít dokončen do roku 2012 a jeho náklady se odhadovaly na jednu miliardu dolarů (asi 17 miliard korun).