Fischer oznámil konec radaru v Čechách

Praha - Premiér Jan Fischer oznámil, že Spojené státy upustily od záměru postavit v Česku a v Polsku protiraketový štít. Fischera o tom v noci telefonicky informoval americký prezident Barack Obama. Fischer to poté oznámil prezidentovi Václavu Klausovi. V Česku měla být umístěna radarová základna, v Polsku protiraketové střely. Obama zároveň Fischerovi slíbil, že USA i přes nevybudování radaru nezmění přístup k doprovodným dohodám o vzájemné vědecké a technické spolupráci s Českem včetně financování některých projektů.

Česko vzalo informaci o nevybudování radaru na vědomí.

Americká delegace už informovala polskou stranu o svém záměru, nyní míří do Prahy. Jednání s nimi povede ministr zahraničí Jan Kohout. Obama v telefonátu upuštění od výstavby radaru odůvodnil obecně, konkrétněji to vysvětlí právě přijíždějící delegace. Ministr obrany Martin Barták momentálně pobývá ve Spojených státech. Podle něj spolupráci mezi Českem a USA v zahraničních vojenských misích nevybudování radaru neovlivní. Nebude také potřeba přehodnocovat nebo škrtat plány týkající se například vojenskoprůmyslové spolupráce českých firem s Američany, protože ta nebyla vázána na jednání o radaru.

Barták se zítra sejde s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem a poradcem pro národní bezpečnost generálem Jamesem Jonesem. Ti by měli podrobněji vysvětlil, proč se USA rozhodly od původního plánu upustit. Podle agentury Reuters už Češi i Poláci jednají s Američany o účasti na novém systému protiraketové obrany. Oficiální stanovisko Baracka Obamy by mělo být známo kolem 16:00. „Jsme připraveni zvážit jakoukoliv rozumnou nabídku, jakékoliv zapojení v dalším budování protiraketové obrany,“ komentoval to pro ČT24 Barták.

Ratifikační proces tedy pokračovat nebude

Premiér Fischer řekl, že o přehodnocení záměru, a tím pádem i možnosti základnu nevybudovat, věděli. Smlouvy o radaru mezi Českem a USA už byly podepsány před víc než rokem, sněmovna se ale k hlasování o této věci nedostala. „V tuto chvíli nemá smysl, aby ratifikační proces pokračoval,“ komentoval to ministr Kohout.

Informace o zrušení plánů na umístění prvků protiraketového štítu v Česku a Polsku se dnes objevila v americkém deníku The Wall Street Journal, české diplomatické zdroje ji poté potvrdily. Původně měl být štít dokončen do roku 2012 a jeho náklady se odhadovaly na jednu miliardu dolarů (asi 17 miliard korun). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Chladné počasí zůstane i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 58 mminutami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 1 hhodinou

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
před 1 hhodinou

Novela má podpořit rodinné farmy, ANO protestuje

Usnadnit předávání rodinných farem mezi generacemi či jim ulehčit od složité administrativy. Novela zákona o zemědělství má podle navrhovatelů podpořit hlavně menší sedláky, kteří hospodaří na vlastní půdě už několik pokolení. Navíc by nově zpřesnila podstatu malé rodinné farmy – tedy jak velká je a kdo ji vlastní. Opoziční ANO ale návrh kritizuje jako znevýhodňující větší hospodářství.
před 2 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 2 hhodinami

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
před 11 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
před 12 hhodinami

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...