Zubová krok ČSSD respektuje a chystá se na podzimní volby

Praha - Sociální demokraté dnes stáhli z pražské kandidátky pro květnové sněmovní volby poslankyni Olgu Zubovou a do čela listiny postavili ministra vnitra Martina Pecinu. Zubová oznámila, že rozhodnutí ČSSD, která s ní už nepočítá jako s pětkou na kandidátce, respektuje. „Pokud sociální demokraté vyhodnotili osobu pana Peciny tak, že jim přinese víc hlasů než já, tak je to z jejich strany pochopitelné,“ uvedla dnes v Interview ČT24 Zubová, která je předsedkyní Demokratické strany zelených (DSZ). DSZ se nyní podle ní připraví na podzimní komunální a senátní volby, kterých by se Zubová chtěla zúčastnit.

„Podle několika horoskopů mám mít tento rok velmi úspěšný,“ poznamenala poslankyně, která byla před vznikem DSZ členkou Strany zelených. Za ni byla rovněž zvolena do sněmovny. Dodala, že na politice není závislá a může se vrátit k podnikání.

Zubová loni sociálním demokratům pomohla svrhnout vládu šéfa ODS Mirka Topolánka. Na kandidátku ČSSD se dostala, když byl ještě ve hře loňský podzimní termín sněmovních voleb. Za Zubovou tehdy stál vlivný šéf agentury Médea Jaromír Soukup, který ČSSD zařizoval reklamu na billboardech. Jenže jeho podpora Zubové skončila.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Před několika dny naznačovala, že s kandidaturou dále počítá

O jejím vyškrtnutí z pražské kandidátní listiny ČSSD rozhodlo předsednictvo sociální demokracie dnes. Zubová v Interview ČT24 uvedla, že vedení DSZ žádalo, aby se mohlo dnešního jednání zúčastnit, ale neuspělo. „Aby to nebylo jednání o nás bez nás, protože jsme vlastně dodneška nedostali žádné oficiální stanovisko,“ uvedla Zubová v ČT krátce předtím, než předsednictvo ČSSD o jejím vyškrtnutí a Pecinově nominaci rozhodlo.

Ještě před několika dny poslankyně ve svých vyjádřeních naznačovala, že dál počítá s kandidaturou v Praze na listině ČSSD. „S panem předsedou (ČSSD Jiřím Paroubkem) jsem nyní hovořila. Ujistil mne, že nepředpokládá žádné změny týkající se mé osoby. Naopak projevil zájem o spolupráci na volební kampani DSZ i v dalších krajích,“ uvedla ještě ve středu.

Já bych Zubovou na kandidátce nechal, uvedl dříve Paroubek

Paroubek si ale nechal otevřené dveře a s interpretací rozhovoru mezi ním a poslankyní byl už tehdy opatrnější. „Ne. Já jsem jasně řekl, že to nezáleží jen na mně. I když já bych paní Zubovou na kandidátce takto nechal,“ řekl šéf ČSSD.

ČT24 zítra nabídne v přímém přenosu programovou konferenci ČSSD v Teplicích, vysílání začíná v 9:30.