ČSSD chce do čela sněmovny Zaorálka

Praha - ČSSD navrhuje do čela sněmovny svého místopředsedu Lubomíra Zaorálka. Oznámil to úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Zaorálek byl v minulém volebním období zástupcem předsedy dolní komory. Na místě předsedy sněmovny sociální demokraté trvají. Strany jednající o vládní koalici jsou spíš proti. Lídr ODS Petr Nečas dnes Rádiu Impuls řekl, že tímto návrhem ČSSD své šance na obsazení křesla předsedy sněmovny nezvýšila.

„ČSSD vyhrála volby, máme největší klub. Máme ambici, aby se sociální demokrat stal předsedou sněmovny,“ uvedl Sobotka. Zaorálek podle něho získal velkou podporu ve vedení sociální demokracie i poslaneckého klubu ČSSD.

Sociálního demokrata by do čela dolní komory podpořili podle svého dřívějšího vyjádření i komunisté. Obě strany ale nemají dost hlasů, aby byl zvolen. Většinu 118 z 200 křesel mají ODS, TOP 09 a Věcí veřejné, které jednají o vládní koalici. Jejich zástupci sice hned po volbách říkali, že by proti sociálnímu demokratovi v čele sněmovny nic neměli, nyní názor poněkud změnili. Po včerejším jednání K9 prohlásili, že předseda sněmovny by měl reprezentovat sněmovní většinu - tudíž by to měl být někdo z jejich řad. Konkrétní jméno nepadlo. Stanovisko prý ale není konečné.

Podle Nečase není Zaorálek šťastná volba

„Nemyslím si, že by to byla ze strany ČSSD šťastná volba,“ řekl dnes Rádiu Impuls lídr ODS Petr Nečas. Podle něj se Zaorálek při svém působení v čele sněmovny projevoval spíše „konfrontačním způsobem“, osobnost předsedy by ale měla poslance spíše spojovat. „Tímto návrhem ČSSD nezvýšila šance, že obsadí křeslo předsedy,“ konstatoval Nečas, ale doplnil, že je to jen jeho názor. Připustil, že jednou z variant o které se jednalo, byla i možnost provizorního předsedy dolní komory. Odmítl spekulace, že by se v této souvislosti hovořilo o Václavu Menclovi (ODS), ale označil ho za „velmi kvalitního člověka i poslance“.

KSČM: Budoucí koalice se chová jako imperátor

Sociální demokraté budou s dalšími stranami o Zaorálkově nominaci v dalších dnech jednat. ČSSD ale podle něho nebude spojovat obsazení funkce s jakýmikoli vedlejšími podmínkami. „Nebude platit politický obchod funkce za program,“ zdůraznil. S posledním vyjádřením politiků vyjednávajících koaliční vládu nesouhlasí ani předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Budoucí možná vládní koalice ODS, TOP 09 a VV se chová tak trochu jako imperátor na dobytém území,“ uvedl ve svém dnešním vyjádření na webu KSČM.


O ustavující schůzi sněmovny, která se uskuteční patrně od 22. června a na níž se bude volit mimo jiné předseda a místopředsedové komory, by měly podle komunistů jednat všechny sněmovní strany.