Zmizení bezdomovců z ulic slibovala ČSSD Prahy 5, plakáty odstraní

Praha – Stranické vedení sociálních demokratů se dohodlo se svými kolegy v Praze 5, že stáhnou z ulic předvolební plakáty, které slibují, že z městské části zmizí narkomani, bezdomovci a herny. Lídr místní kandidátky do místního zastupitelstva a současný místostarosta Prahy 5 Michal Šesták si téma vzal za své, to se ale nelíbí pražskému ústředí strany ani celorepublikovému vedení ČSSD.

Pod heslem „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami“ se na Smíchově prezentuje také farářka Církve československé husitské Petra Šáchová. Na webových stránkách pak sociální demokracie uvádí, že vyčlení oddíl městské policie, který bude bránit „nežádoucímu shromažďování“ narkomanů a bezdomovců. Zřídit chce také hlídače parků a náměstí, kteří budou chránit veřejnost „před narkomany, bezdomovci a dalšími závadovými osobami“.

„Problém bezdomovectví je složitý sociální problém. Nelze ho zplošťovat do sloganů tohoto typu. Tímto způsobem by kampaň sociální demokracie vedena být neměla,“ komentoval kreativitu svých spolustraníků statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který nyní stranu vede. Krátce nato poslal Lidový dům médiím tiskové prohlášení s podpisy Šestáka a ústředního volebního manažera ČSSD Jana Hamáčka, v němž stojí, že „v nejbližší době dojde k odstranění tohoto komunikačního prvku a jeho nahrazení formulacemi, které nebudou připouštět dvojí výklad.“

Jde jen o jedno z témat, Šesták mluví i o korupci či mateřských školkách

S pražskou organizací ČSSD prý chystanou kampaň Prahy 5 nikdo nekonzultoval. Podle Šestáka ale šlo pouze o jedno z témat, se kterým budou v předvolební kampani vystupovat. „Je to úvodní fáze, která má vzbudit diskusi o těchto klíčových oblastech,“ komentuje plakáty Šesták, který po minulých komunálních volbách uzavřel na smíchovské radnici koalici s částí ODS v čele s kontroverzním bývalým starostou Milanem Jančíkem. Členové ČSSD v Praze 5, kteří jsou na rozdíl od Šestáka v opozici, se od kampaně distancovali.

Podle Šestáka, který se prezentuje jako kandidát na smíchovského starostu, je boj s narkomany, bezdomovci a hernami jen jedním z pěti témat, kterým se strana v Praze 5 prezentuje. Dalšími je boj proti korupci a masivní výstavbě a také nezvyšování nájemného seniorům a více mateřských školek.

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka