ČSSZ nedodržuje lhůty, lidé jsou i měsíce zcela bez peněz

Praha – České správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měla pomáhat lidem v nouzi, sama ale nedodržuje stanovené 90denní správní lhůty. Lidé, kterým například lékař odejme invalidní důchod, se tak ocitají zcela bez peněz. Od 1. ledna se totiž proti rozhodnutí podává námitka na ČSSZ, a nikoliv rovnou žaloba k soudu. Novinka měla odvolání urychlit, místo toho už se nedodržováním lhůt začalo zabývat i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Národní rada osob se zdravotním postižením (NROZP) denně řeší kolem pěti stížností od lidí, kteří nemají přístup k žádným prostředkům. Paní Hana Vávrová například měla kvůli problémům s páteří plný invalidní důchod. V květnu o něj přišla. Podala proto námitku na ČSSZ, dodnes jí ale nepřišla žádná odpověď. Na sociální dávky nemá nárok, protože žila tři roky z invalidního důchodu a jako nepracující nepřispívala do systému: „Jako invalidu mě nikde nezaměstnají, protože nemám papír. Když půjdu do normální práce a řeknu jim, že jsem podala námitku, tak mě také nikdo nechce.“

Krása: Podezírám je, že je to nějaký záměr těmto lidem ubližovat

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása to považuje za hrubé zneužití úřední pravomoci: „Dokonce je podezírám, že je to nějaký záměr těmto lidem ubližovat,“ řekl ČT. ČSSZ má přitom v těchto případech lhůtu dokonce o 30 dní delší než u jiných správních úkonů, kde je lhůta 60 dní.

Stížnosti adresované NROZP

„Syn si podal žádost v říjnu 2009, rozhodnutí mu přišlo v dubnu 2010. Protože podal námitky, stále čeká na vyřízení, a to už 5. měsíc.“

„8. 6. 2010 jsem posudkovou komisí byla uznána invalidní I. stupně. Do dnešního dne mi nebylo doručeno žádné rozhodnutí o výši invalidního důchodu…“

Správa zpoždění vysvětluje tím, že jejich lékař čeká na nový posudek od odborného lékaře. „Pokud se lidé objednávají k odbornému lékaři, tak ty termíny bohužel nejsou takové, aby operativně reagovali na jeho potřebu,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jana Butanová. Případ už sice začalo řešit i ministerstvo, kam podněty od občanů také chodí, kdy se ale lidé konečně dočkají změny, se neví. „Záleží na tom, zda je to pochybení v jednotlivých případech, nebo je na vině celý systém,“ dodala mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 53 mminutami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 56 mminutami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 1 hhodinou

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
12:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 3 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 5 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 7 hhodinami

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
před 8 hhodinami
Načítání...