ČSSZ nedodržuje lhůty, lidé jsou i měsíce zcela bez peněz

Praha – České správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měla pomáhat lidem v nouzi, sama ale nedodržuje stanovené 90denní správní lhůty. Lidé, kterým například lékař odejme invalidní důchod, se tak ocitají zcela bez peněz. Od 1. ledna se totiž proti rozhodnutí podává námitka na ČSSZ, a nikoliv rovnou žaloba k soudu. Novinka měla odvolání urychlit, místo toho už se nedodržováním lhůt začalo zabývat i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Národní rada osob se zdravotním postižením (NROZP) denně řeší kolem pěti stížností od lidí, kteří nemají přístup k žádným prostředkům. Paní Hana Vávrová například měla kvůli problémům s páteří plný invalidní důchod. V květnu o něj přišla. Podala proto námitku na ČSSZ, dodnes jí ale nepřišla žádná odpověď. Na sociální dávky nemá nárok, protože žila tři roky z invalidního důchodu a jako nepracující nepřispívala do systému: „Jako invalidu mě nikde nezaměstnají, protože nemám papír. Když půjdu do normální práce a řeknu jim, že jsem podala námitku, tak mě také nikdo nechce.“

Krása: Podezírám je, že je to nějaký záměr těmto lidem ubližovat

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása to považuje za hrubé zneužití úřední pravomoci: „Dokonce je podezírám, že je to nějaký záměr těmto lidem ubližovat,“ řekl ČT. ČSSZ má přitom v těchto případech lhůtu dokonce o 30 dní delší než u jiných správních úkonů, kde je lhůta 60 dní.

Stížnosti adresované NROZP

„Syn si podal žádost v říjnu 2009, rozhodnutí mu přišlo v dubnu 2010. Protože podal námitky, stále čeká na vyřízení, a to už 5. měsíc.“

„8. 6. 2010 jsem posudkovou komisí byla uznána invalidní I. stupně. Do dnešního dne mi nebylo doručeno žádné rozhodnutí o výši invalidního důchodu…“

Správa zpoždění vysvětluje tím, že jejich lékař čeká na nový posudek od odborného lékaře. „Pokud se lidé objednávají k odbornému lékaři, tak ty termíny bohužel nejsou takové, aby operativně reagovali na jeho potřebu,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jana Butanová. Případ už sice začalo řešit i ministerstvo, kam podněty od občanů také chodí, kdy se ale lidé konečně dočkají změny, se neví. „Záleží na tom, zda je to pochybení v jednotlivých případech, nebo je na vině celý systém,“ dodala mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali o bezpečnosti a ekonomice

Česko musí investovat peníze do obrany efektivně, shodli se krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Volební lídr Motoristů Vladimír Pikora míní, že je důležité utrácet peníze při zvyšování výdajů v tuzemsku. Krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní) nevidí ve zbrojení smysl. Krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) by byl pro referendum o setrvání v NATO, senátor Ondřej Lochman (STAN) naopak vidí Alianci jako oporu Česka. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) spatřuje důležitost v komunikaci se spojenci, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou.
včeraAktualizovánopřed 36 mminutami

Pozor na to, co sdílíte. Fotografie z internetu nezmizí

Velkou digitální stopu na sociálních sítích tvoří často dětem sami rodiče. Například fotografie nahých dětí na internet nepatří, protože z virtuálního prostoru nikdy nezmizí, upozorňuje koordinátor projektu Safer Internet Centrum a expert na rizikové chování na internetu Martin Kožíšek. Lidé by si podle něj také měli rozmyslet, co a kde o sobě sdílejí a jakým aplikacím povolí přístup k citlivým údajům. Přinášíme pár tipů, jak se bezpečně chovat na internetu.
před 1 hhodinou

O červencových svátcích zůstanou obchody otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra mohou být během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na sobotu 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na neděli 6. července. Česká obchodní inspekce nicméně doporučuje lidem, aby se o prodejní době raději informovali dopředu.
před 2 hhodinami

Děti na táboře zažívají výcvik jako v armádě

V Žítkové v Bílých Karpatech podstupuje třicet dětí ve věku od devíti do třinácti let výcvik jako v armádě. Děti si tábor, který má zázemí na někdejší armádní základně, pochvalují. Běžný den táborníků začíná hlasitým budíčkem a nástupem na rozcvičku. Přes den děti například cvičí na opičí dráze či v zákopech, učí se také základy první pomoci či topografie.
před 2 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 10 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...