Vesecká zřejmě odejde do konce roku, nahradit ji má Zeman

Praha - Státní zástupkyně Renata Vesecká skončí ve své funkci nejpozději do konce roku, kdy by ji měl nahradit dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. S tímto návrhem chce podle neoficiálních informací předstoupit ve středu před vládní kabinet ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Jeho úřad předpokládá, že vláda Veseckou odvolá a stanoví dvouměsíční lhůtu pro její odchod. Zároveň navrhne jako jejího nástupce Zemana.

Pospíšil dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy takzvané justiční mafie. Ve středu by ji Nečasův kabinet měl definitivně odvolat, o přesném datu jejího odchodu budou ministři ještě jednat. Nejzazší termín ale zřejmě bude dva měsíce od rozhodnutí vlády.

Pospíšilovi, který do funkce prosazuje Zemana, by vyhovovalo, aby se výměna nejvyššího státního zástupce odehrála na přelomu roku. Tehdy totiž Zeman ukončí své angažmá v instituci EU a bude se moci úřadu ujmout. Podle informací médií se Zemanem minulý týden jednali Pospíšil a ministr vnitra Radek John (VV).

Vládní Věci veřejné původně požadovaly, aby Vesecká funkci opustila už před senátními a komunálními volbami. Rychlé rozhodnutí o nejvyšší státní zástupkyni si přeje i TOP 09. Pospíšil ale chtěl mít před odvoláním Vesecké jasno v tom, kdo ji nahradí a kdy se bude moci funkce ujmout.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24