Na Třebíčsku havarovala stíhačka, piloti přežili

Jihlava - Na Třebíčsku dnes před třetí hodinou odpoledne havaroval letoun L-39. Za letu mu vysadil motor. Dva piloti ho navedli do neobydlené oblasti a následně se katapultovali asi dva kilometry za obcí Biskupice. Letadlo dopadlo podle krajských hasičů na pole, aniž by začalo hořet. Mluvčí letecké základny v Náměšti nad Oslavou Štěpánka Skřipská potvrdila, že se nikomu nic nestalo. Na místo byla vyslána Letecká pátrací a záchranná služba. Krátce po nehodě armádní generál Vlastimil Picek rozhodl o zákazu veškerých letů stejných typů letadel. Podle jeho slov šlo o zalétávací let po technické údržbě letounu, při níž byl vyměněn motor. Vzhledem ke zkušenosti obou pilotů Picek nepředpokládá, že by to byla jejich chyba. Jeden z pilotů měl nalétáno 1 300 hodin, druhý ještě o 200 více.

Nehoda se stala ve 14:42, kdy letoun L-39 spadl na pole. Letounu za letu vysadil motor. Oba piloti vyvázli bez větších zranění. „Ze základny vzlétla na místo nehody rychlá pátrací záchranná skupina s vrtulníkem MI-24,“ uvedla Skřipská.

Náčelník Generálního štábu AČR Vlastimil Picek:

„Piloti-instruktoři první třídy postupovali v souladu s postupy, navedli letoun do neobydlené oblasti a katapultovali se… Celý prostor je zajištěn vojenskou policií, policií České republiky a hasiči. Probíhá ohledání komisí inspekce ministra obrany a dále budou pokračovat standardní policejní vyšetřování.“

0
Video Na Třebíčsku spadl armádní letoun
video

Na Třebíčsku spadl armádní letoun

Vlastimil Picek zakázal lety stejných typů letounů

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové zamířil na místo nehody náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek. Ihned po nehodě Picek rozhodl o zákazu veškerých letů stejných typů letadel. „Byli to oba zkušení piloti,“ uvedla  Růžičková. Dodala, že je po nehodě vyzvedl vrtulník letecké záchranné a pátrací služby.

/*json*/{"map":{"lat":49.036111,"lng":16.011944,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.036111,"lng":16.011944,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle obyvatel Biskupic-Pulkova se ozvala velká rána. Starosta obce Radek Maštalíř potvrdil, že obyvatelé obce zavolali číslo 112 a šli po stopách pilotů. K padáku se dostali asi za 20 minut. Předpokládá, že piloty mezitím nabral vrtulník. Letadlo zřejmě spadlo o několik kilometrů dál. „My jsme v údolí, tady není nic vidět, nic hořícího,“ uvedl starosta.

Jeden pilot spadl na strom a zůstal tam viset. "Vyjela tam i lezecká skupina
hasičů, ale nakonec nezasahovala. Podařilo se ho sundat běžnými
prostředky," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Místo nehody je uzavřeno a dopravu v Biskupicích řídí policie.

Letos spadl už druhý Albatros

Vojenský cvičný letoun L-39 Albatros se letos v červenci zřítil také u Holic na Pardubicku. Podle inspekce ministra obrany způsobila nehodu technická závada motoru. Šlo o běžný cvičný let nováčka se zkušeným instruktorem. V motoru letadla začalo hořet, oheň se rozšířil do kabiny a zasáhl přístroje. Letadlo bylo po dopadu zničeno, oba piloti se stačili katapultovat a utrpěli jen lehká zranění.

Jiná známá nehoda proudových letounů L-39 se stala v září 2007, kdy o sebe křídly zavadily dva stroje vracející se ze Dne NATO v Mošnově. Piloti s poškozenými stroji přistáli bez problémů, nikdo nebyl zraněn. Kvůli nehodě platil několik dní zákaz cvičných letů proudových bojových letounů. Tragičtější následky měla havárie letadla L-39 Albatros 1. srpna 2001 nedaleko Pelhřimova, kdy při nehodě pilot zahynul.