Dobeš přinese na vládu návrh, aby stát neplatil dluhy po libereckém šampionátu

Praha – Stát by nakonec neměl platit nic z dluhů, které zůstaly po lyžařském šampionátu v Liberci. S tímto návrhem půjde ve středu na vládu ministr školství Josef Dobeš (VV). Ten přitom původně navrhoval, aby stát ukrojil z celkového dluhu 50 milionů a dalších 25 milionů měl zaplatit Liberec. Pak ale tento návrh stáhl, prý i kvůli situaci ve veřejných rozpočtech. Celkově po sobě organizační tým šampionátu v čele s Kateřinou Neumannovou zanechal dluhy ve výši 108 milionů korun bez penále.

„Není podle názoru ministerstva školství možné, rovněž s přihlédnutím k současnému stavu veřejných rozpočtů, aby vláda schválila jakékoliv řešení, které by vyžadovalo sanaci vzniklé situace z prostředků státního rozpočtu,“ stojí v materiálu, který projedná kabinet. Stát prý také nenese žádnou právní odpovědnost za závazky organizátorů, věřitelé by proto měli své pohledávky vymáhat soudní cestou.

Soud už ostatně loni v listopadu rozhodl, že musí organizační výbor zaplatit půl milionu korun Českému hydrometeorologickému ústavu, který během mistrovství dodával aktuální informace o počasí. U soudu už uspěli také dva menší veřitelé, celkem u soudu skončilo 17 žalob.

Video Reportáž Jana Šenkýře
video

Reportáž Jana Šenkýře

Dlužníkům ale nemá  kdo peníze zaplatit, šampionát totiž formálně organizovalo sdružení OC FIS NORDIC, jehož majetek nedosahuje ani pěti milionů korun. Jeho likvidátor se už loni domáhal prohlášení úpadku a vyhlášení konkurzu na majetek organizace kvůli předlužení, pražský městský soud ale insolvenční návrh kvůli formálnímu pochybení v prosinci odmítl.

Daňoví poplatníci nakonec zaplatili přes dvě miliardy

Původně vyčlenila vláda 569 milionů korun, za které se měly vybudovat a zmodernizovat lyžařské areály ve Vesci a na Ještědu. Už v počátcích ale vycházelo najevo, že bude stát šampionát daňové poplatníky mnohem víc. Rozpočet byl postupně navyšován a výsledná částka nakonec překročila dvě miliardy. Stát zaplatil z rozpočtu 1,5 miliardy, město Liberec asi 400 milionů a Liberecký kraj zhruba 165 milionů korun.

I tak ale skončilo hospodaření mistrovství ve ztrátě přesahující 100 milionů. Na té se prý podepsaly jednak menší výnosy z prodeje vstupenek, jednak nastupující ekonomická krize. „Tehdejší vedení ministerstva školství tyto problémy pravděpodobně podcenilo a na přípravu akce řádně nedohlíželo,“ stojí ve zprávě, kterou Dobeš přinese ministrům. Totéž konstatoval i Nejvyšší kontrolní úřad, podle kterého porušilo zákon o veřejných zakázkách i město Liberec. Technická univerzita pak prý pochybila při nakládání s penězi státu.

Kvůli šampionátu už policie v září obvinila bývalého rektora liberecké univerzity Vojtěcha Konopa a jednatele společnosti Investing CZ Josefa Nadrchala. Podezřelí jsou z pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě ve spolupachatelství. Další tři lidi, mezi nimi i ředitele Kolejí a menz TUL Zdeňka Kračmara, obvinila policie v listopadu. Trestní oznámení na neznámého pachatele podal v souvislosti se šampionátem také ministr Dobeš.


Aby se podobná situace neopakovala, přijalo ministerstvo zásady pro pořádání takových akcí. Propříště budou muset pořadatelé hradit minimálně polovinu nákladů a v případě nedodržení podmínek by jim hrozily tvrdé sankce. Organizátoři také budou muset předložit detailní sportovní i ekonomický audit chystané akce.

Areál lyžařského šampionátu ve Vesci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24