Vojenští kaplani mají sraz v Praze

Praha - Vojáci vnímají kaplany jako smysluplné pomocníky. Můžou se na ně obrátit při svých etických dilematech a dostat odpovědi na otázky ve složitých situacích, v nichž se při svých zahraničních misích mnohdy nacházejí. Podle kaplana Armády České republiky plk. Jana Kozlera tato služba není v naší armádě založena na náboženském rozměru, a je tedy určena všem bez ohledu na vyznání. V tomto přístupu je Česká republika spíš výjimečná. Například ve Spojených státech jsou vojenští kaplani vysláni skupinou věřících, ke které náleží.

„Vývoj neustále směřuje k vojenskému kaplanovi jako tomu, kdo smysluplně dokáže nabízet pomoc vojákům v konkrétních situacích, kterými procházejí,“ domnívá se hlavní kaplan Armády České republiky plk. Jan Kozler. Hlavní kaplan velitelství sil USA v Evropě plk. R. Van Sicklese podle svých slov stará především o to, aby se 75 tisíc vojáků amerických sil v Evropě mohlo volně věnovat svému vyznání. „A samozřejmě musíme také spolupracovat s partnery v rámci koalice a připravovat se na nasazení tam, kde situace není bezpečná. To je hodnota našeho setkání tento týden,“ doplnil Van Sickle.

Kaplani řeší především etická dilemata vojáků

Vojáci se mohou na kaplany obrátit především s etickými dilematy. Jejich největší přínos je důvěra a mlčenlivost, na kterou se podle Van Sickleho mohou spolehnout: „Jsme zde právě pro tuto mlčenlivost, abychom mohli dát určitý smysl složité situaci, ve které se vojáci nacházejí. Přinášíme Boha lidem a lidi Bohu v místech, kde jsou vojáci přítomni.“

Podle Kozlera není česká vojenská duchovní služba zaměřena pouze na služby věřícím. „Chtěl bych podtrhnout, že je to služba, která je určena všem. Každý z vojáků má právo ji přijmout, nebo odmítnout. Klíčem naší služby není náboženský rozměr.“ Tímto přístupem je česká armáda do jisté míry výjimečná. „Práce vojenského kaplany by ale měla být odlišena od služby psychologů, se kterými se doplňujeme, nikoliv nahrazujeme,“ míní Kozler.

Pokud se chce někdo ucházet o pozici vojenského kaplana, musí splnit mnohá kritéria. Ve Spojených státech by měli kaplani mít univerzitní titul z teologie a minimálně dva roky zkušeností ve své kongregaci. Musí být schopni čelit fyzickým tlakům. „V USA máme asi 250 náboženských vyznání. Vaše skupina věřících vás musí vyslat do armády,“ uvedl Van Sickle.

Čeští vojenští kaplani tuto službu vykonávají šest až osm let. „Chceme, aby bylo jasně dáno, že kaplan přišel do armády posloužit, pak pokračuje dál.“ Ve Spojených státech je situace odlišná. „Máme pro vojenské kaplany dva stropy. Je to věk 62 let, ve kterém kaplani odcházejí ze služby. Na rozdíl od českých kolegů ale tuto funkci můžeme vykonávat až třicet let,“ upřesnil Van Sickle.

V Praze se dnes schází kaplani Severoatlantické aliance a také zemí Partnerství pro mír. Debatovat tu budou do pátku o nejrůznějších problémech této profese. Kaplani se zde chtějí připravit na nasazení do míst, kde dochází ke konfliktům, a vyměnit si své zkušenosti z armádních misí. K naší armádě se kaplani vrátili v polovině devadesátých let a jejich pozice v české armádě je velice důležitá. Dnes v ní působí 23 kaplanů z šesti různých církví.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2267/226653.jpg
  • Česká armáda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2187/218644.jpg