Rekonstrukce křižovatky přinesla do Třebíče problémy

Třebíč – Nový kruhový objezd se stal jablkem sváru v Třebíči. Radnice se rozhodla zavřít ulice, které k budoucí křižovatce vedou, způsobila tak ale velké dopravní problémy. Objízdná trasa je dlouhá, kratší alternativy jsou těžko průjezdné a nejsou vyznačené. Stavba kruhového objezdu navíc probíhá jen pozvolna – pracuje se jenom osm hodin, o víkendech mají dělníci volno. Řadě lidí se to nelíbí. Vznikla proto občanská iniciativa, která chce změnit systém objížděk i dobu uzavírky.

Dlouhou objížďku si řidiči všemožně zkracují, například po polní cestě přes hráz rybníka a zahrádkářskou kolonii. Zatímco se auta vzájemně složitě vyhýbají na blátivých improvizovaných objízdných trasách, na uzavřené křižovatce se nepracuje. „Práce končí ve dvě hodiny, někdy se dělá do čtyř. O víkendech se nedělá,“ vysvětlil Jiří Holoubek, zakladatel občanské iniciativy požadující urychlení prací.

Vedení města je ale bezradné. Investorem stavby je kraj Vysočina, její harmonogram schválila stará rada před volbami. „Viním z této situace především bývalé vedení města, především člověka, který měl na starosti dopravu,“ řekl současný místostarosta Pavel Pacal. Dodal, že kvůli uzavírce lidé nemají šanci dostat se z jednoho konce města na druhý.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Kraj je sice ochoten problémem se zabývat, tvrdí ale, že jeho možnosti jsou velmi omezené. „Mají vysoutěžený termín a cenu a zákon nám neumožňuje, abychom to nějak posunuli a zkrátili,“ uvedl náměstek hejtmana Libor Joukl. Slíbil ale, že se pokusí stavební firmu přemluvit, aby práce zrychlila. Sama dodavatelská stavební firma se k problému odmítla vyjádřit.