Špidla: Česku hrozí zdravotnictví podle tříd

Praha – Podle odborů, které vládě při včerejší demonstraci ukazovaly nespokojenost s připravovanými reformami, změny ve zdravotnictví zasáhnou především peněženky těch nejchudších. Vláda však trvá na tom, že současný systém není udržitelný a konkrétní představa, kolik Češi zaplatí za zdravotní péči po roce 2013, je už na světě. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) je reálné, aby se pacienti na zdravotnictví podíleli zhruba 18 procenty. Oproti současnosti jde o dvouprocentní rozdíl, který v praxi znamená zhruba pět miliard. Drábek přesto ujišťuje, že drastické zdražení péče nehrozí. Pomoci má další nástroj plánované reformy, a to zavedení nadstandardu. Zohledněné by měly být i příjmy pacientů.

Čeká Čechy zdravotnictví podle tříd? 

Expremiér a bývalý eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla (ČSSD):

„Závěr bude zdravotnictví tříd. Závěrem bude standard pro chudé a nadstandard pro ty, kteří si to budou moci dovolit.“

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Reformy na dosah ruky

Podle Špidly vláda systematicky přesouvá břemeno na skupiny s nižšími příjmy. Zvyšuje se tak počet prstíčků, které jezinky strkají do dveří, přirovnal expremiér počínání vlády k pohádkovým postavám. Podle prezidenta Asociace penzijních fondů Jiřího Rusnoka však standardem zůstane všechno to, co je v současnosti normálně dosažitelné, kvalitní péče tak bude poskytnuta i těm nejchudším. Do nadstandardu naopak bude postupně zařazováno používání těch nejvyspělejších technologií.

Další výhradou opozice je zavádění stropu pro zdravotní pojištění. Podle Špidlova názoru totiž neexistuje přímá vazba mezi příspěvky do tohoto systému a čerpáním zdravotní péče, na rozdíl od příspěvků do penzijního systému. Rusnok v tomto bodě v Otázkách Václava Moravce vyjádřil s expremiérem souhlas. „Ale nevěřme tomu, že když odstraníme strop, budeme mít spoustu peněz, které odstraní problém tohoto odvětví,“ dodal však v zápětí. Seriózní regulace je podle něj jediným způsobem, jak toto odvětví ve veřejné sféře udržet funkčním. Všude na světě navíc limity standardů existují.

Veřejné finance na celé zdravotnictví nestačí

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) však dodává, že už dnes zdravotní systém funguje špatně, a lidem - ani přes neexistenci nadstandardů – není poskytována stejná péče. Žádný systém na světě si navíc nemůže dovolit financovat veškerou zdravotní péči. „Všechno má svoje hranice, jinak nám ti bohatí budou utíkat jinam a budou přispívat jiným zemím,“ dodává ministr.

Jaromír Drábek
Jaromír Drábek