Češi za války oddaně bojovali za císaře pána

Praha – Když se řekne první světová válka, většina lidí si vybaví postavu vojáka Švejka a jeho památnou větu: „Tak nám zabili Ferdinanda“. Asi právě proto se nám pod pojmem 1. světové války a českých vojáků vybaví ona kniha Jaroslava Haška nebo Československé legie. Většina lidí si myslí, že každý Čech v uniformě spadal buď do první, nebo do druhé kategorie – Švejka, nebo legionáře. Rakušané nám dodnes nemohou odpustit, že jsme podle nich zapříčinili konec monarchie. Jeden rakouský historik ale zjistil, že mnoho Čechů v první světové válce dobře bojovalo za císaře pána.

Historik vídeňské univerzity Richard Lein ve své nové knize tvrdí, že Češi v rakouské uniformě byli přinejmenším stejně dobří vojáci jako jejich německy mluvící spolubojovníci. „To, co se neustále objevuje v rakouské i v české historiografii, totiž ta všeobecná nespolehlivost, to, že čeští vojáci stáli zarytě proti Rakousku-Uhersku, špatně bojovali a masově přebíhali k Rusům, Italům, Srbům a podobně, jednoznačně není pravda,“ vyjádřil se Richard Lein.

Autor vyvrací mýty o 28. pěším pluku

5 minut
Češi – opora rakouské monarchie
Zdroj: ČT24

Lein analyzuje dva legendární momenty válečné vřavy. První z nich je příběh 28. pěšího pluku složeného hlavně z pražských Čechů. Česká vojenská mytologie praví, že 3. dubna 1915 přešel na území dnešního východního Slovenska jako jeden muž k nepřátelským Rusům. Jenomže historické zkoumání podle Richarda Leina doložilo, že pluk, kvůli chybě nadřízených velitelů zanechaný na pospas v těžko dostupné kotlině, neměl šanci a padl po boji do ruského zajetí. To prý nakonec přiznali i sami Rakušané.

Vídeň dokonce pluk, který byl kvůli údajné velezradě zrušený, zase obnovila. Na české straně ale mýtus žije dál. Druhý rozbor historik věnuje bitvě u Zborova, tedy události, jejíž zvěčnění v podobě názvu ulice asi nechybí v žádném větším českém městě. Autor to ale označuje za oprávněné. Československá legionářská brigáda v červenci 1917 po boku Rusů opravdu prokázala hrdinství. Legenda, která tvrdí, že se Češi bojující na druhé straně, v rakouských uniformách, dobrovolně vzdávali svým krajanům – legionářům, ale podle něj neplatí.

„Po bitvě vypověděli mnozí vojáci, že o žádné československé brigádě neměli ani tušení, protože všichni útočníci mluvili rusky. To byl rozkaz, který platil i pro československé legionáře, aby se předešlo nedorozuměním a střelbě do vlastních řad. Takže nějaký vědomý kontakt mezi Čechy na obou stranách před bitvou nebo během ní v žádném případě nebyl,“ podotkl historik. Jak konec 28. pluku, tak i rakouský debakl u Zborova přitom v monarchii, a později v okleštěném Rakousku, vedly k protičeským emocím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 1 hhodinou

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 1 hhodinou

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 2 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 11 hhodinami

Státní zástupci chtějí vyšší platy. Plánují podat žaloby

Státní zástupci si chtějí ústavními žalobami vymoci vyšší platy, podobně jako soudci. Argumentují tím, že stát jejich výdělky navázal právě na zmíněnou profesi. Obě skupiny chtějí dorovnat příjmy na platovou základnu určenou trojnásobkem průměrné mzdy za letošní i minulý rok. Někteří státní zástupci také považují letošní novelu zákona o platech ústavních činitelů za retroaktivní. Argumentují, že jim kvůli tomu v únoru – ve srovnání s lednem – klesly platy.
před 11 hhodinami
Načítání...