Heger: Část z daně na cigarety chci pro zdravotnictví

Praha – Pokud dojde k dalšímu zvýšení spotřební daně u cigaret, část výnosu by mohla směřovat přímo do zdravotnictví. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Další možností, jak přenést odpovědnost za nákladnou zdravotní péči více na občany, je podle něj například zvýšení plateb u zdravotního pojištění lidem, kteří dělají rizikové sporty. 

Heger uvedl, že je zastáncem dalšího zvýšení daně u tabáku a přeje si, aby prostředky z ní šly na zdravotní péči. Zatím ale prý má pouze „vágní příslib“ ministra financí Miroslava Kalouska, že při případném dalším zvýšení daně u cigaret bude část vyčleněna na financování zdravotnictví.

Výnos spotřební daně u tabáku se pohybuje v desítkách miliard korun, a kuřáci tak už dnes přispívají na svou zdravotní péči. Peníze ovšem končí ve státním rozpočtu, kde je těžké vydobýt je pro zdravotnictví.

Narozdíl od Hegera premiér Petr Nečas nedávno uvedl, že není zastáncem zvyšování spotřební daně na cigarety. U tabáku totiž se podle něj nepotvrdilo pravidlo, podle kterého má vyšší zdanění přinést jejich vyšší výnos.

Šéf VZP: Motivujme lidi k péči o zdraví

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se v dnešní televizní debatě vyslovil pro to, aby lidé byli více motivováni k péči o své zdraví. Pojišťovny by podle něj měly dostat možnost nabízet dva druhy pojistných plánů. Podmínkou levnější varianty by bylo například to, že lidé chodí na pravidelné preventivní prohlídky. Také podle Horáka by měly peníze vybrané na dani u tabáku směřovat do zdravotnictví.

Heger nicméně upozornil na to, že kromě kouření, jehož škodlivost je prokazatelná, je velmi složité označit některé produkty za nezdravé a uvalit na ně například vyšší daň. Ministerstvo podle něj uvažuje ještě o tom, že by si lidé více připláceli za rizikové sporty, podobně jako je tomu u cestovního pojištění.